Gwiazdka u marszałka

Gwiazdka u marszałka

Świąteczne warsztaty piernikowe z marszałkiem Piotrem Całbeckim, zajęcia plastyczne dla dzieci, kiermasz ozdób choinkowych oraz kolędy w wykonaniu orkiestry dętej Gminnego Ośrodka Kultury z Unisławia, Sary Pach, Jacka Beszczyńskiego oraz dyplomantów Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają w niedzielę (17 grudnia) na gości Urzędu Marszałkowskiego, podczas spotkania “Gwiazdka u marszałka. Organizatorzy zapraszają w godzinach 12.30-16.30. Zachęcają też do przyniesienia żywności trwałej, zabawek i książek dla dzieci. Zostaną one przekazane osobom poszkodowanym podczas sierpniowej nawałnicy, która przeszła nad naszym regionem.

Zapraszam serdecznie wszystkich mieszkańców i gości naszego regionu w najbliższą niedzielę do Urzędu Marszałkowskiego na przedświąteczne spotkanie wypełnione wyjątkowymi atrakcjami. Będziemy wspólnie przygotowywać pierniki, posłuchamy opowieści o pierwszej gwiazdce, wysłuchamy kolęd oraz zobaczymy, jak zabłysną nasza choinka i iluminacje na budynku urzędu– mówi marszałek Piotr Całbecki.

Tradycyjnie już w tygodniu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia przed Urzędem Marszałkowskim będzie można samodzielnie wykonać pierniki. Wyjątkowo smakują te przygotowane według przepisu marszałka Piotra Całbeckiego, który można znaleźć tutaj.

Podczas spotkania będzie można zakupić piernikowy niezbędnik, czyli miód, w tym przypadku, wyprodukowany przez pszczoły z pasieki na dachu Urzędu Marszałkowskiego, a także ozdoby świąteczne przygotowane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Wąbrzeskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski, Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych w Toruniu oraz podopiecznych Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabosłyszącej i Niesłyszącej imienia generała Stanisława Maczka w Bydgoszczy.

W niedzielę odwiedzi nas Rycerz Piernisław – maskotka z klubu koszykarskiego Polski Cukier Toruń, dziennikarz i popularyzator astronomii Piotr Majewski opowie o pierwszej gwiazdce, a w fotobudce w Urzędzie Marszałkowskim będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie w świątecznym przebraniu. Nie zabraknie również warsztatów plastycznych dla dzieci. Te przygotują pracownicy Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. Muzyczną oprawę wydarzenia zapewnią orkiestra dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Unisławiu, Sara Pach, Jacek Beszczyński i dyplomanci Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu.

Dodatkowo w sali patio w urzędzie będą wyświetlane trzy filmy dla dzieci o tematyce świątecznej:

  • O 12.30 – „Mikołaj w każdym z nas”, film norweski, dubbing, 70 minut, wiek: 6+,
  • O 14.30 – „Zimowe przygody Jill i Joy”, film fiński, dubbing, 81 minut, wiek: 4+,
  • O 16.30 – „Gdzie jest Mikołaj”, film holendersko-szwedzki, dubbing, 81 minut, wiek: 7+.

 

Podczas całego spotkania pobliskie Muzeum Etnograficzne otworzy dla uczestników za darmo swoje drzwi. Dostępne będą: otwierana w piątek (15 grudnia) nowa wystawa „(Nie)potrzebne, (nie)piękne, (nie)cenne. Reaktywacja rzeczy” (zwiedzanie w godzinach 10.00-16.30) oraz Park Etnograficzny, w którym będzie można zobaczyć chaty w aranżacjach bożonarodzeniowych (zwiedzanie w godzinach 10.00-15.00, ostatnie wejście o 14.30).

O godzinie 16.00 zabłysną: choinka, która już pojawiła się na skwerze przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego, oraz iluminacje świąteczne na budynku urzędu. Tegoroczna choinka to świerk pospolity (Picea abies), mierzy 17 metrów wysokości i pochodzi z Leśnictwa Raciniewo w toruńskiej regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.  O choince więcej tutaj.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Mikołaj Kuras, Przedświąteczne spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6662762