Dyskusyjne Kluby Książki Biblioteki Miejskiej w Inowrocławiu

Dyskusyjne Kluby Książki Biblioteki Miejskiej w Inowrocławiu

Styczniowe spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki w Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

Wypożyczalnia dla Dorosłych

Joanna Jax, Długa droga do domu

Justyna po rozwodzie pragnie ułożyć sobie życie na nowo – kupuje dom na wsi. Na strychu znajduje stary, mały kuferek, a w nim zeszyty z zapiskami – Dzienniki Antoniny Tańskiej. I tak zaczyna się podróż, w którą i my czytelnicy wraz z Justyną wyruszamy, by poznać zagmatwane i dramatyczne losy głównej bohaterki tej książki, Antoniny Tańskiej. W 1938 jedenastoletnia Tosia wraz z rodzicami i rodzeństwem opuszcza Polskę, by osiedlić się w Stanach Zjednoczonych. Do Polski powraca 50 lat później. W życiu Tosi od momentu wyjazdu i powrotu do Polski wydarza się bardzo wiele.

Kiedy dorosła już Antonina wraz z mężem osiedla się na Kubie, wydaje się jej, że będzie tam szczęśliwa. Jednak na Kubie wybucha rewolucja. Mąż i malutki synek znikają. Kobieta zostaje więc sama, ale pragnienie odzyskania synka staje się najważniejsze. Następne spotkanie odbędzie się 25 lutego o godz. 16.00. Będziemy rozmawiać o książce Sigríður Hagalín Björnsdóttir pt. Wyspa.

Filia nr 1

Sigríður Hagalín Björnsdóttir, Wyspa

Wyspa uważana jest za najważniejszą islandzką książkę ostatnich lat. To thriller pokazujący upadek społeczeństwa Islandii. Opowieść o miłości, władzy i manipulacji. Autorka uświadamia nam, jak niewiele trzeba, aby świat, w którym żyjemy przestał istnieć. Jej wizja ginącej cywilizacji jest przerażająca i działa na wyobraźnię, zmusza do zastanowienia się nad samym sobą i całym społeczeństwem.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 27 lutego 2020 r. o godz. 15.00 i będzie dotyczyć książki Horyzont autorstwa Jakuba Małeckiego.

Flia nr 7

Kent Harufa, Nasze dusze nocą

Ta oszczędna w objętości i formie powieść porusza problemy, które – jeśli pożyjemy dostatecznie długo – staną się udziałem każdego z nas – starości i samotności. Nawet otoczeni rodziną i znajomymi, każdego dnia będziemy wracać do pustego domu, spędzać samotne wieczory i noce, a te, jak twierdzi główna bohaterka, są najgorsze. Autor pokazuje, że samotność jest boleśnie dotkliwa, a potrzeba obecności drugiej osoby, dla której jest się ważnym, potrzeba rozmowy, bliskości są tak samo istotne, a nawet bardziej, gdy jesteśmy starzy i zwolnieni z wielu obowiązków… Ważnym aspektem powieści jest stosunek otoczenia i najbliższej rodziny do potrzeb  starszych ludzi – zupełny brak zrozumienia, akceptacji, a nawet poczucie zniesmaczenia.

Książka została doskonale przyjęta i doczekała się ekranizacji, z Jane Fondą i Robertem Redfordem w głównych rolach.

Następne spotkanie naszego Klubu – 25 lutego o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Larsa Berge Dobry wilk.

Filia nr 3

Meg Wolitzer, Żona

Powieść Meg Wolitzer to historia związku kobiety i mężczyzny, od pierwszego zauroczenia poprzez obowiązek małżeńskiej miłości i troski aż po zupełne wypalenie i rezygnację. Narracja prowadzona z pozycji żony jest doskonale uzasadniona. Czytelnik poznaje tylko jedną połowę danej opowieści, a mimo to osądza bohaterów, kierując się własnymi wrażeniami. Zredukowana do poziomu „żony sławnego pisarza” bohaterka postanawia opuścić męża w dniu, gdy ten otrzymuje ważną nagrodę literacką. Autorka toczy opowieść, ukazując dyskryminację ze względu na płeć w świecie artystycznym, jak i zawodowym nie tylko w Ameryce lat pięćdziesiątych, ale również współcześnie.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Filii nr 3 odbędzie się 25 lutego 2020 r. i poświęcone będzie omówieniu powieści Blizna Danuty Chlupovej.

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl


Liczba odwiedzin:

5,684,278