Czwartek z filozofią

Czwartek z filozofią

Czwartek z filozofią

Dwór Artusa - logo

Dwór Artusa zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Czwartek z filozofią – Czarne lustro, ideologia i biopolityka. Filozofia i serial „Black Mirror” .

Serial Czarne lustro (Black Mirror) odniósł olbrzymi sukces, przedstawiając rozmaite wizje świata, w którym upowszechniają się wynalazki będące w zasięgu naszej ręki. Dlatego właśnie światy te rozpoznajemy jako mroczne odbicia rzeczywistości, w której żyjemy, a wynalazki te zwykle w taki czy inny sposób wiążą się ze współczesnymi formami komunikacji. Możemy w ich kontekście za każdym razem pytać: jakie konsekwencje ze sobą przyniosą? Co spowodują? Ale możemy również zapytać: w jakim świecie wynalazki te się pojawiają? Jak został on przedstawiony w poszczególnych odcinkach?

W wystąpieniu zostaną pokazane obrazy tych światów przyszłości oraz wynalazków występujących w serialu, które zazębiają się ze współczesnymi pracami filozoficznymi poświęconymi współczesnym mechanizmom ideologicznym oraz biopolitycznemu społeczeństwu, jakie zamieszkujemy.

Dr hab. Krzysztof Abriszewski, prof. UMK – pracuje w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu, gdzie pełni funkcję dyrektora. Zajmuje się filozofią współczesną oraz filozofią i teorią kultury. Autor książek Poznanie, zbiorowość, polityka. Analiza teorii aktora-sieci Bruno Latoura (2008 i 2012), Wszystko otwarte na nowo. Teoria aktora sieci i filozofia kultury (2010), Kulturowe funkcje filozofowania (2013), współautor z Andrzejem W. Nowakiem i Michałem Wróblewskim książki Czyje lęki? Czyja nauka? Struktury wiedzy wobec kontrowersji naukowo-społecznych (2016). Kieruje inicjatywą badawczą „Fantastyka i filozofia”: www.fantastykaifilozofia.umk.pl.

Termin: 07.02.2019 (czwartek) godz. 18.30
Miejsce: Sala Wielka

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6666124