Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od 11 lat prowadzi Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Od 1 marca 2020 r., dzwoniąc pod 116 111, młodzi ludzie znajdą wsparcie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Również całą dobę, na stronie ww.116111.pl/napisz, dostępna jest też pomoc online.

Paula Włodarczyk, koordynatorka Telefonu Zaufania: (…) nasze rozmowy często służą do tego, aby dzieci, które są w kryzysie, które są przeciążone swoimi emocjami, niejednokrotnie dla nich niezrozumiałymi, trudnymi, poczuły, że po drugiej stronie słuchawki jest ktoś, komu zależy, kto chętnie wysłucha i ich nie ocenia, nie poucza, nie krytykuje.

W czasie kwarantanny związanej z koronawirusem i ciągłym przebywaniem w domu, problemy dzieci i młodzieży nasilają się w sposób widoczny. Są to związane ze zdrowiem psychicznym – depresja, niska samoocena, stres, napięcie, niepokój i lęki, zaburzenia odżywiania, ale też samotność i smutek, a zwłaszcza przemoc domowa.
Jak podaje Fundacja, zazwyczaj Telefon Zaufania odbierał około 300 połączeń od dzieci i młodzieży. Jednak w marcu odebrano rekordową liczbę 1145 wiadomości i podjęto 76 interwencji w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka (ponad dwa razy tyle co w poprzednich miesiącach). Od 11 lat prowadzenia Telefonu nie odebrano aż tylu wiadomości online, a związane jest to z niemożnością intymnej rozmowy przez telefon w sytuacji gdy w domu przebywa więcej osób.
W ciągu 11 lat działania linii 116 111 specjaliści Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę odebrali ponad 1 mln 300 tys. telefonów od młodych ludzi i odpowiedzieli na ponad 64 tys. anonimowych wiadomości online. W tym czasie podjęto 1852 interwencje ratujące życie najmłodszych.

Oprac. Agnieszka Miranowska

Fot. Plakat “Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,149,647