Bezpłatne warsztaty dla młodzieży z terenu województwa kujawsko-pomorskiego

Cztery uśmiechnięte kobiety z instrumentami siedzą na tle drzew, na grafice malowidła ludowe kwiatów

Bezpłatne warsztaty dla młodzieży z terenu województwa kujawsko-pomorskiego

Muzeum Etnograficzne w Toruniu - logo

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na bezpłatne warsztaty rękodzielnictwa i tańców ludowych dla młodzieży (w wieku 12–15 lat) z terenu województwa kujawsko-pomorskiego:

–       23.08.2023 r., godz.: 12.00-14.00: Warsztaty malarstwa inspirowanego tradycyjnym zdobnictwem fajansu włocławskiego – cz. I

–       24.08, godz.: 12.00-14.00: Warsztaty malarstwa inspirowanego tradycyjnym zdobnictwem fajansu włocławskiego – cz. II

–       30.08, godz.: 12.00-14.00: Warsztaty tańców ludowych – cz. I

–       31.08, godz.12.00-14.00: Warsztaty tańców ludowych – cz. II

·         Warsztaty malarstwa inspirowanego tradycyjnym zdobnictwem fajansu włocławskiego

Uczestnicy poznają tradycyjne wzory kujawskie malowane na fajansie włocławskim oraz ludowe źródła ich inspiracji, wykonają zakładkę do książki malując na niej tradycyjne kujawskie wzory, będą nimi też zdobić papierowe talerzyki.

W ramach spotkania przewidziana jest tematyczna wizyta na muzealnej wystawie Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950).

Prowadzenie warsztatów: Krystyna Zagrabska – utalentowana kujawska twórczyni ludowa, hafciarka i pisankarka, propagatorka tradycyjnych wzorów kujawskich w klasycznych wersjach oraz w nowych, współczesnych odsłonach. Twórczyni prowadzi z powodzeniem liczne warsztaty związane ze kujawską sztuką ludową, bierze też udział w rozmaitych wydarzeniach prezentujących kulturę ludową. Otrzymała liczne nagrody w konkursach na sztukę ludową. Od 1996 należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, dzięki jej pracy i zaangażowaniu Oddział Włocławski tego Stowarzyszenia niezwykle prężnie się rozwija i służy promocji regionu. w 2016 roku została powołana do Rady Muzeum przy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

·         Warsztaty tańców ludowych

Uczestnicy warsztatów poznają podstawowe kroki polki i oberka oraz szereg zabaw tanecznych rodem z dawnych potańcówek. Jako rozgrzewka posłużą zabawy ruchowe ze śpiewem znane z dawnych wiejskich pastwisk i podwórek.

W ramach spotkania przewidziana jest tematyczna wizyta na muzealnej wystawie Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950).

Prowadzenie warsztatów:

Marta Domachowska – etnolożka, badaczka polskiej kultury ludowej, uczennica wiejskich śpiewaczek, tancerzy i muzykantów. Zgłębia, praktykuje i popularyzuje polskie tradycje muzyczne w formach niestylizowanych. Prowadzi m.in. autorskie warsztaty taneczne, spotkania śpiewacze, rodzinne imprezy umuzykalniające i warsztaty tradycyjnych zabaw dziecięcych dla edukatorów i animatorów. W Dziale Edukacji Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu pracuje od 2011 roku. Prowadzi zajęcia na temat polskiej muzyki tradycyjnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współzałożycielka grupy „n obrotów” i Forum Muzyki Tradycyjnej, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, redaktorka portalu muzykatradycyjna.pl.

Kapela GROMADZKA/ZEDEL/ROSIK to dwupokoleniowy zespół, który tworzą trzy kobiety muzykantki o indywidualnych i niepowtarzalnych charakterach muzycznych. Wiesława Gromadzka, z domu Kołazińska to najsłynniejsza na pograniczu radomsko-opoczyńskim harmonistka i śpiewaczka. Od młodości grała z ojcem Stefanem w szczególnie lubianej rodzinnej Kapeli Kołazińskich. Skrzypaczka Kasia Zedel i bębnistka Kasia Rosik, śpiewaczki i tancerki, to uczennice wiejskich muzykantów, które wiedzę o muzyce tradycyjnej czerpią głównie ze spotkań muzycznych na wsi i badań terenowych. Kapela od kilku lat koncertuje     i grywa do tańca podczas potańcówek, z werwą prezentując tradycyjny repertuar z Radomszczyzny: mazurki z przyśpiewkami, polki i walczyki.

Uczestnicy w trakcie warsztatów będą mieli zapewnioną wodę oraz lekki posiłek nawiązujący do kultury tradycyjnej np. chleb ze smalcem/masłem, ogórki kiszone, drożdżówka oraz kawa zbożowa z mlekiem.

Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Toruniu, ul. Wały gen. Sikorskiego 19

Warsztaty są bezpłatne.

Aby zgłosić udział dziecka w warsztatach, należy wypełnić i podpisać formularz zgłoszeniowy wraz z regulaminem, a następnie przesłać je na adres: edukacja@etnomuzeum.pl

Zgłoszenie obejmuje 4 spotkania.

Liczba miejsc ograniczona.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy – do pobrania

Warsztaty realizowane w ramach projektu „Wakacje z NIKiDW”.

23 sierpnia 2023 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7061700