5 grudnia w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu

Toruńskie upamiętnienie kobiet-żołnierzy czasów II wojny światowej

5 grudnia w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu

W czwartek – 5 grudnia – biblioteki Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zapraszają na ciekawe zajęcia.

Opowieści pod żaglami. Spotkanie z Cezarym Czyżewskim

Cezary Czyżewski – bydgoszczanin, podróżnik, miłośnik fantastyki, żeglarz i przewodnik turystyczny. Mówi, że „woda jest nieobliczalna, a natura potrafi sprawić niespodzianki. Na morzu bowiem nic dwa razy się nie zdarza”. Gdy nie żegluje, pisze – jest autorem dwóch powieści („Alazza” i „Mgły przeszłości”) i kilku opowiadań. W swoim czasie grał dużo w RPG-i i namiętnie uczestniczył w zlotach fanów (do dzisiaj przechowuje worek z identyfikatorami z rozmaitych konwentów; ma ich ok. 60!).  Cezary Czyżewski będzie gościem mediateki przy ul. Raszei 1. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 610 67 59.

Wieczór Toruński: Toruńskie upamiętnienie kobiet-żołnierzy czasów II wojny światowej

Kolejny Wieczór Toruński poświęcimy polskim kobietom-żołnierzom. Zapraszamy o godz. 18.00. Wstęp na spotkanie, które odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8, jest bezpłatny.

O pamięć kobiet-żołnierzy zadbała Elżbieta Zawacka, założycielka toruńskiej fundacji (która po śmierci pani generał została nazwana Jej imieniem). To ona – jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku – rozpoczęła gromadzenie materiałów. Jej pierwszymi współpracowniczkami były wówczas: Helena Augustowska, Adela Dejewska, Aniela Gliniak, Barbara Skrobacka oraz Janina Mahrburg. Wspomniana fundacja powstała w 1990 r. Wśród jej założycieli, oprócz Elżbiety Zawackiej, byli: prof. Stanisław Salmonowicz i Grzegorz Górski. Pierwszą ważną publikacją był „Słownik biograficzny konspiracji pomorskiej 1939-1945”, dzięki któremu wiele Polek walczących o Niepodległą wyszło z cienia. Warto wspomnieć choćby postaci kobiet-żołnierzy związanych z Toruniem: Halinę Krzeszowską, Hannę Paszkowską czy Irenę Jagielską. Fundacja przywróciła pamięć o wielu dzielnych kobietach, jednak większość z nich nadal pozostaje bezimienna. Następcy gen. Zawackiej pracowicie dokumentują poświęcenie Polek w czasie II wojny światowej, i to zarówno tych z Armii Krajowej, jak też z wojskowych organizacji konspiracyjnych oraz kobiet-żołnierzy z Pomocniczej Wojskowej Służby Kobiet – walczących zarówno w kraju, na Zachodzie, jak i na Wschodzie. O pracy Fundacji opowie Prezes Zarządu Dorota Zawacka-Wakarecy, natomiast Anna Rojewska wygłosi wykład o Wojskowej Służbie Kobiet. Obecny będzie również Jan Wyrowiński, Prezes Rady Fundacji. Organizatorzy wieczoru: Fundacja gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia, Książnica Kopernikańska w Toruniu.

Zróbmy wieniec adwentowy

Rozpoczął się adwent, zaczynamy dekorować domy i przygotowywać się do świąt Bożego Narodzenia. W czwartek, 5 grudnia, zapraszamy na warsztaty przygotowane przez toruński Klub Kreatywnych „Katarzynki”. Razem zrobimy wieniec z papierowego talerzyka, wykorzystując naturalne materiały, takie jak gałązki i szyszki. Zajęcia odbędą się w bibliotece przy ul. Fałata 35. Początek o godz. 16.30. Wstęp jest bezpłatny.  Więcej informacji: (56) 652 09 80.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,139,068