2 października: Kultura 60+ Czyli Język polski onegdaj i dziś

2 października: Kultura 60+ Czyli Język polski onegdaj i dziś

W sobotę, 2 października, zapraszamy do Książnicy Kopernikańskiej (ul. Słowackiego 8) na spotkanie z językiem polskim. Tym z przeszłości i tym dzisiejszym. Spotkanie zostało przygotowane specjalnie z myślą o seniorach 60+ W ramach spotkania odbędzie się:

  • Wykład popularnonaukowy “Pamiątki po Samuelu Bogumile Lindem w jego rodzinnym Toruniu”. W Książnicy Kopernikańskiej przypomnimy o twórcy monumentalnego Słownika języka polskiego w 250. rocznicę jego urodzin, a także przywołamy obraz Torunia z przełomu XVIII/XIX w.
  • Prezentacja nowoczesnej gry planszowej “Staropolski Wokabularz”, która powstała w Książnicy Kopernikańskiej w ramach programu “Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Najpierw pokażemy, jak w nią grać (zasady są proste), a potem przedstawimy wiele ciekawostek na temat języka staropolskiego i historii średniowiecza (zabytki językowe, gramatyka, słownictwo, średniowieczne obyczaje).
  • Rozgrywki w planszowe gry językowe i logiczne. Zagramy m.in. w: “Jednym słowem”, “Na końcu języka”, “Tajniaków”, “Abalone”, “Pentago”, “Novą Lunę”.
  • Wystawa prac Grupy Malarskiej “Barwna Paleta”. Seniorzy z osiedla Na Skarpie zaprezentują martwą naturę, pejzaże i portrety, które powstały pod okiem instruktora plastyki i sztuki, Włodzimierza Sokołowskiego. Tytuł ekspozycji: “Impresje własne”.

 

Język polski onegdaj i dziś rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do 14.00. Wstęp jest bezpłatny.

28 września 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,737,080