Wystawa plenerowa “Dworce, fabryki, uzdrowiska. Historia u podstaw” już CK Browar B.

Wystawa plenerowa “Dworce, fabryki, uzdrowiska. Historia u podstaw” już CK Browar B.

logockbrowarb Włocławek

Choć dopiero 2021 rok ogłoszono Europejskim Rokiem Kolejnictwa, my już od kilku lat odkrywamy na nowo malowniczą i fascynującą architekturę dworców kolei warszawsko-bydgoskiej, która po raz pierwszy połączyła zabory rosyjski i pruski w 1862 roku, przyczyniając się znacząco do rozwoju regionu. Kolej żelazna, obok Wisły, stała się drugą najistotniejszą XIX-wieczną „autostradą”. W zasadniczym zakresie wpłynęła na dzisiejszy krajobraz kulturowy, społeczny, jak i infrastrukturalny Włocławka, Kujaw i nie tylko.

Dzięki projektowi “Historia u podstaw” powstała mobilna wystawa plenerowa prezentująca architekturę i historię dworców. Te fascynujące miejsca dołączyły również do strony internetowej Szlaki Kultury, czyli mapy złożonej z opowieści o opustoszałych fabrykach, zrujnowanych dworach, nieczynnych młynach, dawnych spółdzielniach i towarzystwach rolnych, których zakładanie i prowadzenie było jednym z najważniejszych sposobów podtrzymywania polskości, tworzenia nowoczesnego narodu, organizowania Polaków we wspólnotę kulturową i wyrażania wprost postawy patriotycznej.

 

 

Wystawę “Dworce, fabryki, uzdrowiska. Historia u podstaw”, prezentującą architekturę i historię dworców Kolei Warszawsko-Bydgoskiej, można zwiedzać w dniach 24 lutego – 26 marca 2021 w Galerii Sztuki “Beczkownia” Centrum Kultury “Browar B.” można oglądać niezwykłą wystawę. Wstęp wolny.

 

 

Spacery 3D:

 

Źródło: ckbrowarb.pl, facebook.com/FundacjaAriAri

Fot. gł. Dworzec w Czerniewicach – kadr z wirtualnego spaceru, źródło: facebook.com/FundacjaAriAri

 

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,750,563