Warsztaty plastyczne, koncerty, spektakle dla dzieci – polecamy na ferie

Warsztaty plastyczne, koncerty, spektakle dla dzieci – polecamy na ferie

W najbliższy poniedziałek uczniowie kujawsko-pomorskich szkół rozpoczynają ferie. Z tej okazji w całym regionie przygotowano dla nich szereg atrakcji. Wśród nich znalazły się między innymi zajęcia plastyczne, warsztaty teatralne, koncerty, spektakle i wiele innych proponowanych przez wojewódzkie instytucje kultury.

Warsztaty plastyczne

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka na ferie przygotowała bardzo bogaty problem. Dzieci w wieku od lat 5 będą się spotykać w dni powszednie w siedzibie galerii przy Rynku Nowomiejskim podczas zajęć zainspirowanych tajnikami barw „Graj kolorem w zimną porę!”. Dzieci trochę starsze od 10 i 13 lat na zajęcia poświęcone projektowaniu graficznemu oraz malarstwu i rysunkowi na sztaludze zaprasza filia galerii przy ulicy Kościuszki. Więcej na stronie galerii tutaj i tutaj.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza 20 stycznia na warsztaty rodzinne, na których uczestnicy dowiedzą  się, jak wyglądał strój odświętny i codzienny noszony dawniej przez mieszkańców kujawskich wsi. Omówione będą poszczególne elementy i charakterystyczne cechy strojów ludowych. Więcej na stronie muzeum.

Zajęcia edukacyjne

Muzeum Etnograficzne w Toruniu na okres ferii przygotowało zajęcia zarówno dla uczestników indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Ci pierwsi będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z bajką ludową podczas „Bajecznych czwartków” (17 i 24 stycznia) oraz „Kociołka ze sztuką” (25 stycznia), którego tematem będą maski i narzędzia dawnych kolędników. Grupy mogą zapisywać się na zajęcia: „Gdzie koza chodzi…” na temat kujawskich zwyczajów zapustnych, „Gry i zabawy z izby i salonu” o dawnych grach dla dzieci, „Mama i ja” o matczynej opiece na dawnej wsi, a także zajęcia uczących przedsiębiorczości „Oil City. Galicyjska gorączka czarnego złota” i „Chłopska Szkoła Biznesu”. Więcej na stronie muzeum.

W czasie ferii w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki filia Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu przy ulicy Raszei zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na zajęcia literacko-plastyczne. Tematem spotkań będą bohaterowie bajek Disneya. Uczestnicy będą czytać, słuchać, lepić, wycinać, rozwiązywać zagadki i rebusy. Z kolei filia przy ulicy Fałata przygotowała cykl zajęć w oparciu o książki z zimą w roli głównej. Więcej na stronach książnicy tutaj i tutaj.

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zaprasza na dwa cykle zajęć edukacyjnych. 14 i 15 stycznia podczas warsztatów „Te rzeczy” dzieci w wieku 10-13 lat zajmą się wykonywaniem nadruków na koszulki. Z kolei od 17 do 19 stycznia odbędą się warsztaty „Teatr Botanicus” dotyczące kreowania przestrzeni teatralnej. Więcej na stronie CSW.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni po uprzedniej rezerwacji zaprasza na audycje muzyczne z twórczością Chopina w roli głównej. Spotkania są adresowane zarówno do małych dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Każde z nich stanowi kolejny etap zgłębiania wiedzy o kompozytorze i muzyce w ogóle, połączone z muzyką Fryderyka Chopina na żywo w wykonaniu pianisty. Więcej na stronie ośrodka.

Muzyka, film i teatr

Muzyczne spotkania dla dzieci podczas ferii w Filharmonii Pomorskiej to już tradycja. Nie inaczej będzie w tym roku, kiedy to 16 stycznia najmłodsi wysłuchają zaskakującego koncertu „Muzyczne wyliczanki”, podczas którego wystąpią Orkiestra Salonowa Moderato pod dyrygenturą Orlina Bebenowa oraz śpiewaczka Zuzanna Szary. Całość poprowadzi Emilia Czekała. Więcej na stronie filharmonii.

Teatr Horzycy 17 stycznia organizuje warsztaty „Między Hamletem a Chórem Duchów” do spektaklu „Hamlet” w reżyserii Pawła Paszty. Tematem spotkania przeznaczonego główne dla młodzieży jest badanie sytuacji pomiędzy dwiema rolami społecznymi – rolą jednostkową i rolą grupową. Więcej na stronie teatru.

Tuż po feriach (29-31 stycznia) w Operze Nova młodzi widzowie zobaczą balet „Magiczne zabawki”. Akcja przedstawienia zaczyna się w domu Dziewczynki i Chłopca, którzy wraz z Mamą udają się do sklepu z zabawkami. Po drodze (przemierzając widownię) docierają do niezwykłego miejsca, w którym sprzedawane są osobliwe zabawki. Jego właścicielem jest tajemniczy i zabawny) Mag… Więcej na stronie opery.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy w czasie ferii zaprasza dzieci na trzy spotkania. 15 stycznia mali widzowie obejrzą szydełkowe jasełka w wykonaniu teatru Małe Mi. 19 stycznia podczas Małej Akademii Ekologicznej dzieci w wieku 7-11 lat nauczą się rozpoznawać najpopularniejsze gatunki zwierząt i dowiedzą się czy i jak dokarmiać je zimą. 26 stycznia odbędzie się bajka improwizowana, podczas której mali widzowie decydują jakie będą losy bohaterów i kogo spotkają na swojej drodze. Więcej na stronie KPCK.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza dzieci na przedpołudniowe seanse filmowe „Ferie z Projektorem”. Będą pokazywane obrazy, które rozśmieszą, rozbawią i wzruszą:  „Kubo i dwie struny”, „Vaiana. Skarb oceanu”, „Kung Fu Panda 3”, „Piotruś Królik”, „Auta 3”. Więcej na stronie biblioteki.

Z kolei Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu proponuje 12 stycznia parateatralne spotkanie dla dzieci „Poranne figle, psoty i żarty. Zamaskowani”, podczas którego uczestnicy stworzą maski dla małych i dużych. Więcej na stronie WOAK-u.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6643175