Toruńska Noc Naukowców

Toruńska Noc Naukowców

Toruńska Noc Naukowców

24 września w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się kolejna edycja Toruńskiej Nocy Naukowców. Na uczestników czekają warsztaty, zwiedzanie wystaw oraz wykład poświęcony kontrowersjom wokół szczepionek i szczepień.

Zwiedzanie wystaw w głównym budynku Młyna Wiedzy będzie odbywało się w dwóch turach w godz. 17:00-20:00 i 20:00-23:00. Wystawę “Ścieżki dorastania” (dostępną w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji) zobaczymy w godz. 17:00-19:00 i 19:00-21:00.

Zajęcia w pracowniach Młyna Wiedzy

Od godz. 17:00 do 21:30 będzie można uczestniczyć w otwartych zajęciach w pracowni biologicznej i fizycznej. – W tej pierwszej zapraszamy do samodzielnego wykonania preparatów i obserwowania żyjących w nich mikroorganizmów. Przekonamy uczestników/uczestniczki, że nie wszystkie bakterie są złe, a grzyby to nie tylko pieczarki – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. Oko mikroskopu podczas zajęć “Mikroorganizmy od kuchni” pozwoli przybliżyć świat mikrobów, które z powodzeniem wykorzystuje się do produkcji serów, jogurtów, czy do wypieku chleba.

W pracowni fizycznej odbędą się otwarte warsztaty “Światło zwykłe i mniej zwykłe”. – Wykonamy kilka eksperymentów ze światłem. Zachwycać będziemy się przepięknymi widokami – a może nawet coś ciekawego uda się usłyszeć. Nasze eksperymenty będą inspirowane  astronomią: będzie można zobaczyć migoczące gwiazdy i planety. Dowiemy się również co wspólnego ma słońce z żarówką i nie zabraknie laserów – wyjaśnia Marcin Centkowski.

Pokazy i warsztaty UMK

Na kanale YouTube uniwersyteckiej telewizji UMK TV oraz na fanpage’u Toruńskiej Nocy Naukowców będzie można zobaczyć transmisję czterech pokazów zaprezentowanych przez naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii – informuje Anna Wielbińska z Działu Promocji i Informacji UMK. – Zaprezentujemy, jak tworzy się mapy aktywności mózgu, jak algi, które rosną w naszych jeziorach i morzach, mogą zmienić nasz świat na lepsze, jak i dlaczego fizycy badają dzieła sztuki oraz jak analizować mózg za pomocą specjalnego czepka – dodaje. Transmitowane pokazy będzie można zobaczyć również na wystawie “Rzeka” w Młynie Wiedzy.

Przed budynkiem CNMW pracownicy Uniwersytetu zaprezentują dwa pokazy: chemiczny i archeologiczny, a w przestrzeniach centrum nauki przygotowano warsztaty matematyczne, astronomiczne i archeologiczne. Zapisy będą przyjmowane od 17 września.

WSG: protypowanie, drukarki 3D i wirtualna rzeczywistość

W przestrzeni wystawy “Rzeka” Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy zaprezentuje możliwości prototypowania z wykorzystaniem drukarek 3D, zabawki edukacyjne dla najmłodszych oraz osób z niepełnosprawnościami oraz aplikacje i gry w wirtualnej rzeczywistości.

Wykład o kontrowersjach wokół szczepień

Na tegorocznej Nocy Naukowców zadebiutuje Instytut Socjologii UMK. W sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji o godz. 19:00 odbędzie się wykład “Kontrowersje wokół szczepionek i szczepień”, który wygłosi dr hab. Michał Wróblewski, prof. UMK. – Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do wcześniejszego przybycia do Centrum. Osoby, które nie będą mogły pojawić się na wydarzeniu mogą wysłuchać wykładu podczas transmisji na kanale You Tube Młyna Wiedzy – mówi Marcin Centkowski.

Program Toruńskiej Nocy Naukowców zostanie udostępniony w najbliższy piątek (17 września) na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Dostępne będą również informacje o zapisach na zajęcia przygotowane przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Bilety na zwiedzanie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji w cenie 5 złotych można już kupić w systemie sprzedaży online oraz w kasach CNMW. Chcąc zwiedzić wszystkie aktualnie udostępniane ekspozycje, należy zakupić dwa bilety. Jeden do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, drugi do Centrum Innowacyjnej Edukacji.

Wydarzenie powstaje przy współpracy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

16 września 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7087323