Sukces ucznia włocławskiego Elektryka w konkursie „Niesamowita Maszyna”

Sukces ucznia włocławskiego Elektryka w konkursie „Niesamowita Maszyna”

Zespół Szkół Elektrycznych Włłocławek

22 czerwca 2021 roku odbył się finał 4. edycji konkursu Politechniki Białostockiej – Niesamowita Maszyna. Wydarzenie ze względu na pandemię miało charakter wirtualny.

Za pośrednictwem platformy internetowej Jury konkursowe oceniało zgłoszone do konkursu prace. W ostatnim etapie konkursu brały udział projekty reprezentujące następujące miasta: Częstochowa, Włocławek, Kraków, Tarnów oraz Białystok. Właśnie z tych miast uczniowie podjęli wyzwanie zbudowania maszyny na wzór urządzenia Rube’a Goldberga.

Zwycięzcą konkursu został Marcin Pryliński – uczeń kształcący się w zawodzie technik elektronik w Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku.

Jury uznało jego projekt Niesamowita Maszyna invent – Włocławek za najlepszy i przyznało nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. złotych oraz indeks na studia na kierunki oferowane przez Politechnikę Białostocką do wyboru na wydziałach: Architektury, Budownictwa i Nauk o Środowisku, Elektrycznym, Mechanicznym oraz Inżynierii Zarządzania.

Opiekunem laureata jest Jarosław Dąbrowski – nauczyciel zajęć zawodowych w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku.

Zwycięski projekt wykonany został z wydruków 3D oraz prostych układów elektronicznych w tym dwóch czujników podczerwonych, jednego czujnika ultradźwiękowego, 3 silników z przekładnią, oraz jednego silnika servo, całość zaprogramowana została na płytce arduino nano. Do skonstruowania maszyny wykorzystano również takie elementy jak: zębatki skośne, diody LED, magnes neodymowy czy domino.

Zwycięską pracę można obejrzeć na kanale YouTube pod adresem: https://youtu.be/pmF6-l7xEuI

Więcej informacji na temat konkursu można uzyskać pod adresem: https://pb.edu.pl/…/06/22/final-4-edycji-niesamowitej-masz…/

Źródło: facebook.com/szkolazsel

Graf. Kadr z prezentacji “Niesamowita Maszyna” invent – Włocławek 16.05.2021 (źródło: https://www.youtube.com/watch?v=pmF6-l7xEuI)

28 czerwca 2021 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we WłocławkuLiczba odwiedzin:

6,054,606