“Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku” – spotkanie online w Czytelni POLIN

“Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku” – spotkanie online w Czytelni POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zaprasza na spotkanie online  z Agnieszką Gajewską, autorką najnowszej, kompletnej i bezkompromisowej biografii: “Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku”. Spotkanie odbędzie się 3 listopada (środa) 2021 r., o godz. 19.30, transmisja na stronie Muzeum POLIN na Facebooku, dyskusja w języku polskim.

O twórczości i literackich zmaganiach Stanisława Lema napisano już wiele. Jako człowiek wciąż pozostaje jednak zagadką. Bardzo oszczędnie opowiadał o swoim życiu prywatnym – wymawiał się słabą pamięcią, zostawiał niedopowiedzenia i przytaczał zabawne anegdoty, gdy padały trudne pytania.

Co rządziło jego światem? Przemilczana trauma i ucieczka przed bolesnymi wspomnieniami? Wyparta tożsamość żydowska i potrzeba przynależności do wspólnoty? Nieprzejednany dystans do świata? Lęki czy geniusz? Czego się bał, przed czym uciekał?

Literaturoznawczyni i badaczka jego twórczości Agnieszka Gajewska dotarła do nowych źródeł (archiwa lwowskie, archiwa bezpieki, archiwa prywatne), z których nikt wcześniej nie korzystał.

Więcej: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Fot. Pixabay

3 listopada 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,682,846