Piątki Pileckiego – projekt edukacyjny dla młodzieży

Piątki Pileckiego – projekt edukacyjny dla młodzieży

Logo Instytut Pileckiego

Szukasz inspiracji, jak dobrze przeżyć okres epidemii? Chciałbyś zrobić coś wartościowego ze znajomymi z klasy czy osiedla, pomimo trudności z opuszczeniem mieszkania? Interesuje Cię historia? „Piątka Pileckiego” jest właśnie dla Ciebie!

Witold Pilecki – jeden z największych bohaterów naszych czasów – całe swoje dorosłe życie był zaangażowany w działalność wojskową w służbie Polsce. We wrześniu 1940 roku dobrowolnie dał się pochwycić podczas łapanki i wywieźć do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, aby zorganizować tam ruch oporu. W obozie stworzył system tak zwanych „piątek”: choć każda z pięcioosobowych grup osobno realizowała swoje misje i zadania, wszystkie działały w jednym kierunku, aby zrealizować wspólny cel. „Piątki” kontaktowały się ze światem, informując o dramatycznej sytuacji w obozie: w ten sposób przekazano pierwszy „Raport Pileckiego”. Grupy podtrzymywały również wzajemnie morale i niosły pomoc innym. Ich członkowie próbowali przetrwać, dając wyraz oporu ducha ludzkiego wobec upodlenia, terroru i zbrodni.

System zakonspirowanych pięcioosobowych grup funkcjonował w różnych formacjach Polskiego Państwa Podziemnego podczas drugiej wojny światowej. Poszczególne „piątki” nie znały się, jednak wszystkim zaprzysiężonym w nich członkom przyświecała ta sama idea.

Dzisiaj żyjemy w czasach pokoju. Epidemia koronawirusa sprawia jednak, że chcemy szukać inspiracji do działań – co prawda w odmiennych warunkach, ale w podobnym duchu, inspirowani tymi samymi wartościami.

Na wzór Witolda Pileckiego, który tworzył małe grupy ludzi pomagających sobie nawzajem, możesz dzisiaj wykazać się zaangażowaniem i wspólnie z grupą rówieśników zrobić coś dobrego. Udowodnijmy, że trud rotmistrza Pileckiego włożony w budowę państwa ludzi wolnych nie poszedł na marne.

Chcemy zaprosić Was, młodzież w wieku 13-18 lat, do zawiązywania pięcioosobowych grup, które raz w tygodniu, w piątki, będą otrzymywać od nas zadania do wykonania. Będziecie się ze sobą komunikować w przestrzeni wirtualnej, za pomocą maili, skype’a, komunikatorów, facebook’a itp. Szczegółowe informacje znajdziecie w regulaminie (znajdziesz go w plikach do pobrania).

Działanie „Piątek Pileckiego” będzie bazować na trzech filarach: pracy historycznej, projektowej (społecznej), rozwoju osobistym, a także koncentrować się wokół postaw, takich jak solidarność, męstwo oraz wdzięczność. Tym wartościom oddany był nasz patron, a czas epidemii dobitnie pokazuje, że są one uniwersalne.

Efekty Waszej pracy prezentować będziemy na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku.

Program potrwa do wakacji. Po zakończeniu projektu i ustąpieniu epidemii zaprosimy Was na szkolenie i spotkanie w Warszawie. Dodatkowo każdy z uczestników otrzyma certyfikat udziału w projekcie.

Chcesz wziąć udział w projekcie?

 

Masz pytania? Pisz: piatki@instytutpileckiego.pl

Uczestnicząc w ”Piątce Pileckiego”, stajesz się Strażnikiem Pamięci o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Do pobrania :

 

Źródło:  instytutpileckiego.pl/pl/instytut/aktualnosci/piatki-pileckiego

Fot. gł. Radio Zachód / Instytut Pamięci Narodowej

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7645959

Skip to content