Matura 2024. Harmonogram egzaminów

Otwarty kalendarz.

Matura 2024. Harmonogram egzaminów

Ministerstwo Edukacji Narodowej - logo z godłem

Tegoroczny egzamin maturalny rozpoczyna się 7 maja br. (wtorek). Przystąpi do niego około 263 tys. absolwentów szkół ponadpodstawowych. Abiturienci będą zdawali egzamin w Formule 2023 oraz w Formule 2015. Wyniki egzaminu poznamy 9 lipca.

W 2024 r. egzamin maturalny (sesja główna) będzie przeprowadzany od 7 do 24 maja, w tym:

  • część pisemna – od 7 do 24 maja,
  • część ustna – od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.

 

Dwie formuły egzaminu maturalnego w 2024 r.

 

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego, absolwenci 5-letniego technikum, absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej przystąpią do egzaminu w Formule 2023, natomiast absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum  oraz absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych przystąpią do egzaminu w Formule 2015.

 

Wymagania egzaminu maturalnego w 2024 r.

 

W 2024 r. zadania w arkuszach egzaminacyjnych oraz zadania w części ustnej egzaminu będą sprawdzały (po raz ostatni) poziom opanowania przez absolwentów wiadomości oraz umiejętności określonych:

  • w przypadku egzaminu w Formule 2023 – w wymaganiach egzaminacyjnych stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 10 czerwca 2022 r.
  • w przypadku egzaminu w Formule 2015 – w wymaganiach egzaminacyjnych stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 sierpnia 2022 r.

 

Przedmioty obowiązkowe i dodatkowe na egzaminie maturalnym w 2024 r.

 

Ok. 263 000 zdających, którzy ukończą szkołę ponadpodstawową w roku szkolnym 2023/2024, przystąpi do egzaminu maturalnego z następujących przedmiotów obowiązkowych:

w części ustnej:

  • język polski – bez określania poziomu,
  • język obcy nowożytny – bez określania poziomu,
  • język mniejszości narodowej – bez określania poziomu (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej;

w części pisemnej:

  • język polski – na poziomie podstawowym,
  • matematyka – na poziomie podstawowym,
  • język obcy nowożytny – na poziomie podstawowym,
  • język mniejszości narodowej – na poziomie podstawowym (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej).

 

W 2024 r. każdy absolwent ma obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Absolwent może również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie.

W 2024 r. absolwenci wszystkich typów szkół nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

 

Arkusze egzaminu maturalnego w 2024 r.

 

Do przeprowadzenia egzaminu maturalnego w maju 2024 r. (w terminie głównym, w obu formułach) Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 596 różnego rodzaju arkuszy oraz 112 różnego rodzaju płyt (do egzaminów z języków obcych nowożytnych, informatyki i historii muzyki), w tym w formach dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz do potrzeb zdających – obywateli Ukrainy.

Każdego dnia będą przeprowadzane dwie sesje egzaminacyjne: pierwsza o godz. 9:00, druga – o 14:00 (z wyjątkiem 7 maja, kiedy zostanie przeprowadzona tylko poranna sesja egzaminu). Arkusze egzaminacyjne wykorzystane na tegorocznym egzaminie maturalnym będą zamieszczane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych zgodnie z następującym harmonogramem:

  • w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 9:00 – tego samego dnia ok. godz. 14:00
  • w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 14:00 – tego samego dnia ok. godz. 19:00

 

Ogółem w 2024 r. przeprowadzonych zostanie ok. 556 885 egzaminów w części ustnej oraz ok. 1 405 725 egzaminów w części pisemnej.

 

Sprawdzanie prac i wyniki egzaminu maturalnego w 2023 r.

 

Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 9 lipca 2024 r. Tego samego dnia (9 lipca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Źródło: MEN

_

2 maja 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7115004