Festiwal Liter

Festiwal Liter

KPCEN WłocławekPierwsza edycja „Festiwalu Liter” za nami. Wydarzenie zorganizowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku skierowane było do nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, logopedów, pedagogów specjalnych. Z zaproszenia skorzystali również studenci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku wraz z wykładowcami.

Historia polskiego alfabetu przedstawiona podczas wykładu „Od głoski do alfabetu – jak system Bronisława Rocławskiego pomaga osiągnąć sukces w nauce i nauczaniu” zrobiła niemałe wrażenie na uczestnikach festiwalu. Okazało się bowiem, że liczba liter w naszym alfabecie ciągle wzbudza kontrowersje.

Małgorzata Rocławska-Daniluk, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiła system glottodydaktyki ojczystojęzycznej Bronisława Rocławskiego oraz zwróciła uwagę na związek ortofonii i ortografii polskiej, których znajomość pozwala dzieciom przezwyciężyć problemy w nauce czytania i pisania. Warsztaty  „Funkcje słuchowe przygotowujące do nauki języków” skierowały uwagę na odpowiedni dobór i wykorzystanie ćwiczeń słuchowych w nauczaniu dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.  W czasie ćwiczeń niełatwym zadaniem okazał się podział wyrazów na głoski i litery w różnych konfiguracjach z uwzględnieniem trudności ortograficznych. Dużo satysfakcji sprawiły zabawy przygotowujące do nauki czytania i mówienia, usprawniające buzię i język dziecka.

Jak zdiagnozować i poprawić sprawności grafomotoryczne dzieci? Na to pytanie odpowiedziała Katarzyna Rocławska – Dąbecka, autorka książek i zeszytów dla dzieci, przygotowujących  grafomotorycznie do nauki pisania. Ćwiczeniom, popartym uwagami metodycznymi, towarzyszyły ciekawe rysunki, polecane nauczycielom pracującym z dziećmi w przedszkolu i w szkole.

Wiedza przekazana podczas wykładu i warsztatów zachęciła uczestników Festiwalu Liter do sięgnięcia po skuteczne, naukowo sprawdzone metody nauki czytania i pisania dzieci oraz do zapoznania się z systemem glottodydaktyki i glottoterapii Bronisława Rocławskiego.

7 czerwca 2024 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7162034

Skip to content