“Żywy skansen” w Olenderskim Parku Etnograficznym

“Żywy skansen” w Olenderskim Parku Etnograficznym

W niedzielę, 23 września w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce odbędzie się impreza z cyklu „Żywy skansen”. Na spotkanie “Po sąsiedzku u olendrów” zapraszamy w godz. 11.00-16.00 do nowego oddziału Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Z pomocą miejscowych amatorskich zespołów teatralnych „Janek Wędrowniczek” i „Humoreska”, które przygotowały scenki z życia dawnej osady olenderskiej, ożywimy wnętrza i obejścia domostw. O historii tych zabytkowych budynków, a także o przeznaczeniu pomieszczeń i ich wyposażeniu opowiedzą muzealnicy. O wyznaczonych porach odbędą się pokazy rzemiosł i zajęć domowych, a podczas niektórych będzie można nawet spróbować własnych sił w dawnych pracach mieszkańców wsi.

Tego dnia czeka nas m.in.: młócenie cepem, pokaz pracy wialni, produkcja powrozów, obróbka lnu, tkanie, pranie, plecenie koszy z wikliny, garncarstwo, produkcja trepów, sadzenie krzewów  porzeczek i wyciskanie soku jabłkowego. Nie zabraknie animacji dla małych i dużych, w tym konkurencji sprawnościowych i warsztatów rękodzielniczych, takich jak praca na małych krosnach, stemplowanie tkanin, tworzenie kwiatów z bibuły, malarstwo oraz zdobienie talerzy wzorem cebulowym i słomkowym. Dla miłośników przygód z tajemniczą historią w tle przygotowaliśmy grę terenową o tematyce olenderskiej, opartą na prawdziwych wydarzeniach sprzed lat.

Chętni będą mogli także odwiedzić stoiska z produktami tradycyjnymi, ekologicznymi warzywami, owocami i ich przetworami, a nawet sadzonkami.

Warto wybrać się na „Żywy skansen” drogą wodną – rejsy na wydarzenie organizuje Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” oraz Slow Flow Guru. Łodzie wypłyną z przystani Toruń AZS o godz. 10.00 i 12.15, z Wielkiej Nieszawki wracać będą o godz. 13.30 i 16.15. (na rejsy obowiązują osobne bilety, rezerwacja: 601 841 358). Do Olenderskiego Parku Etnograficznego można również dotrzeć rowerami, komunikacją autobusową (www.arrivabus.pl) lub samochodami (dostępne miejsca do parkowania).

Bilety: normalny – 10 zł, ulgowy – 5 zł, rodzinny (2+4) – 20 zł

Fot. B. Oleszek, Olenderski Park Etnograficzny

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181665

Skip to content