18 wrz “Żywy skansen” w Olenderskim Parku Etnograficznym
W niedzielę, 23 września w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce odbędzie się impreza z cyklu „Żywy skansen”. Na spotkanie “Po sąsiedzku u olendrów” zapraszamy w godz. 11.00-16.00 do nowego oddziału Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Z pomocą miejscowych amatorskich zespołów teatralnych „Janek Wędrowniczek” i „Humoreska”, które przygotowały scenki z życia dawnej osady olenderskiej, ożywimy wnętrza i obejścia domostw. O historii tych zabytkowych budynków, a także o przeznaczeniu pomieszczeń i ich wyposażeniu opowiedzą muzealnicy. O wyznaczonych porach odbędą się pokazy rzemiosł i zajęć domowych, a podczas niektórych będzie można nawet spróbować własnych sił w dawnych pracach mieszkańców wsi.
Tego dnia czeka nas m.in.: młócenie cepem, pokaz pracy wialni, produkcja powrozów, obróbka lnu, tkanie, pranie, plecenie koszy z wikliny, garncarstwo, produkcja trepów, sadzenie krzewów porzeczek i wyciskanie soku jabłkowego. Nie zabraknie animacji dla małych i dużych, w tym konkurencji sprawnościowych i warsztatów rękodzielniczych, takich jak praca na małych krosnach, stemplowanie tkanin, tworzenie kwiatów z bibuły, malarstwo oraz zdobienie talerzy wzorem cebulowym i słomkowym. Dla miłośników przygód z tajemniczą historią w tle przygotowaliśmy grę terenową o tematyce olenderskiej, opartą na prawdziwych wydarzeniach sprzed lat.
Chętni będą mogli także odwiedzić stoiska z produktami tradycyjnymi, ekologicznymi warzywami, owocami i ich przetworami, a nawet sadzonkami.
Warto wybrać się na „Żywy skansen” drogą wodną – rejsy na wydarzenie organizuje Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” oraz Slow Flow Guru. Łodzie wypłyną z przystani Toruń AZS o godz. 10.00 i 12.15, z Wielkiej Nieszawki wracać będą o godz. 13.30 i 16.15. (na rejsy obowiązują osobne bilety, rezerwacja: 601 841 358). Do Olenderskiego Parku Etnograficznego można również dotrzeć rowerami, komunikacją autobusową (www.arrivabus.pl) lub samochodami (dostępne miejsca do parkowania).
Bilety: normalny – 10 zł, ulgowy – 5 zł, rodzinny (2+4) – 20 zł
Fot. B. Oleszek, Olenderski Park Etnograficzny