Żywa lekcja historii

Żywa lekcja historii

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na kolejne spotkanie w ramach projektu “Leon Szymański – niezwykły bajończyk Niepodległej”. Żywa lekcja historii, poświęcona zbrodni niemieckiej w lasach Barbarki odbędzie się 27 października o godz. 11.00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. Wstęp jest bezpłatny.

Lekcja będzie połączona z prezentacją umundurowania i wyposażenia wojskowego. Poprowadzi ją Muzeum Historyczno-Wojskowe. Muzeum, znajdujące się w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, gromadzi eksponaty militarne z okresu II wojny światowej, organizuje również inscenizacje historyczne, m.in. z okazji powstania warszawskiego oraz Dnia Polskiego Państwa Podziemnego.

Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Torunia 7 września 1939 r. Leon Szymański został bez sądu rozstrzelany w lasach Barbarki. Osierocił szóstkę dzieci. Ofiarą tej zbrodni był także jeden z uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. 23 października spotkamy się na Cmentarzu – Pomniku ofiar hitleryzmu. Podczas corocznego nabożeństwa złożymy kwiaty i zapalimy znicze przy symbolicznej mogile Leona Szymańskiego.

Książnica Kopernikańska realizuje projekt “Leon Szymański – niezwykły bajończyk Niepodległej” w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego “Koalicje dla Niepodległej” ze środków Programu Wieloletniego “Niepodległa” na lata 2017–2022.

 

20 października 2022 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7120794