Życie i twórczość Karola Lipińskiego. Wykład z recitalem w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu

Grafika zapraszająca na wydarzenie w Książnicy Kopernikańskiej: "Życie i twórczość Karola Lipińskiego"

Życie i twórczość Karola Lipińskiego. Wykład z recitalem w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu

Książnica Kopernikańska - logoKsiążnica Kopernikańska wspólnie z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną zaprasza na wykład połączony z recitalem – “Życie i twórczość Karola Lipińskiego”. W Książnicy Kopernikańskiej wystąpią: Paweł Szukiewicz – skrzypce oraz dr hab. Barbara Mielcarek-Krzyżanowska, teoretyk muzyki i muzykolog. Wydarzenie odbędzie się 25 września w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego. Początek o godz. 18.00.

Wstęp jest bezpłatny.

W trakcie spotkania usłyszymy następujące utwory:

  • Karol Lipiński – Polonez op. 29 nr 1
  • Karol Lipiński – Polonez op. 29 nr 3
  • Niccolo Paganini – Kaprys op. 1 nr 1
  • Niccolo Paganini – Kaprys op. 1 nr 17

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1558597158343958

Karol Lipiński to postać wielowymiarowa – wirtuoz skrzypiec, kompozytor, dyrygent, pedagog. Podczas jednej ze swoich licznych podróży artystycznych, w 1817 r., poznał Niccolò Paganiniego, który zaproponował Lipińskiemu wspólne występy. Polak lubił włoskiego skrzypka, jednak nie bezkrytycznie – nigdy nie pozwolił zdominować się “diabelskiej” wirtuozerii Paganiniego, zachował swój styl. Z kolei Paganini pytany o to, kto jest pierwszym skrzypkiem Europy, miał odpowiedzieć: “Kto jest pierwszym – nie wiem, ale drugim jest z pewnością Lipiński”. Po śmierci Paganiniego Polak otrzymał jedne z jego najlepszych skrzypiec. Jak spotkanie Lipińskiego i Paganiniego wpłynęło na życie i twórczość polskiego wirtuoza? Jakie miejsce na muzycznej mapie europejskiego romantyzmu zajmuje jego artystyczne dziedzictwo? Między innymi o tym opowie dr hab. Barbara Mielcarek-Krzyżanowska. Wykład zilustruje recital w wykonaniu Pawła Szukiewicza.

Dr hab. Barbara Mielcarek-Krzyżanowska – teoretyk muzyki, muzykolog, dr nauk humanistycznych, dr hab. sztuki. Od 2001 r. związana z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie realizuje różnorodne projekty badawcze oraz prowadzi Pracownię Kultury Muzycznej i Folklorystyki działającą przy Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku. Jej zainteresowania naukowe obejmują kulturę muzyczną XX i XXI wieku, w szczególności twórczość Zygmunta Mycielskiego oraz działalność Marii Modrakowskiej. Jest autorką m.in. książki “Folklor muzyczny w twórczości kompozytorów polskich XX wieku” (Bydgoszcz 2021). W latach 2001–2015 współpracowała z Pałacem Młodzieży w Bydgoszczy jako wykładowca i juror szeregu imprez. Od 2011 r. jest jurorem Konkursów Wiedzy Muzycznej, które organizuje Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Paweł Szukiewicz ukończył Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu w klasie mgr Anny Fiedeń. Obecnie odbywa studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Pawła Radzińskiego. Swoje umiejętności doskonalił u pedagogów takich jak: Bartosz Bryła, Małgorzata Skorupa, Maurizio Sciaretta. Uczestniczył w konkursach muzycznych w Bałoszycach oraz w Łańcucie. Brał udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. w V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie (nagroda specjalna), X Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy (III nagroda) oraz w konkursie i festiwalu muzycznym Muzika be sienų na Litwie (I nagroda).

Czas trwania wykładu z recitalem: ok. 50 min.

23 września 2024 r.

Katarzyna Herman
k.herman@bptorun.edu.pl


| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7648529

Skip to content