Zostały mi słowa miłości. Życie i twórczość Marii Hiszpańskiej

Zostały mi słowa miłości. Życie i twórczość Marii Hiszpańskiej

BCS logo

Bydgoskie Centrum Sztuki, Wydawnictwo Więź oraz Klub “Tygodnika Powszechnego” w Grudziądzu zapraszają na spotkanie z autorkami książki  “Zostały mi słowa miłości. Maria Hiszpańska-Neumann: życie i twórczość”. Tę swoistą biografię artystki napisały – redaktor kwartalnika “Więź” Ewa Kiedio oraz dziennikarka radiowa Maria Czarnecka.

Maria Hiszpańska-Neumann swoim życiem mogłaby obdzielić więcej niż jedną kobietę, choć od towarzystwa tych stroniła, szczególnie po latach obozu w Ravensbrück. Jej grafiki, w których dostrzeżemy piętno obozowych przeżyć, ale i duchową głębię są rozpoznawane na całym świecie, nie tylko przez znawców sztuki.

Hiszpańska należy do najpopularniejszych polskich grafików. Jest jednym z nielicznych artystów, których dzieła spotyka się na ścianach przypadkowo odwiedzanych mieszkań. Jej grafika podoba się ludziom skądinąd dalekim od świata sztuki – pisał o niej prof. Jan Białostocki.

Wydana z okazji czterdziestej rocznicy śmierci Marii Hiszpańskiej-Neumann książka „Zostały mi słowa miłości” przypomina tę niezwykłą artystkę, której życie naznaczone zostało traumą wyniesioną z obozu Ravensbrück.

Spotkanie uświetni pokaz grafik i prac Marii Hiszpańskiej-Neumann.

Wstęp wolny.

Termin: 21 marca o godzinie 14.00.
Miejsce: Bydgoskie Centrum Sztuki (ul. Jagiellońska 47 w Bydgoszczy)

Fot. BCS

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w BydgoszczyLiczba odwiedzin:

5,850,975