Zo – niezwykła historia niezwykłej kobiety

Zo – niezwykła historia niezwykłej kobiety

Biografia generał Elżbiety Zawackiej jest tak bogata i fascynująca, że można byłoby na jej podstawie nakręcić kilka pełnometrażowych filmów – pisze na swojej stronie internetowej zwycięzca konkursu na scenariusz o życiu Zo Maciej Słowiński. Nagrodą jest stypendium artystyczne ufundowane przez marszałka Piotra Całbeckiego. 24 października w Toruniu, z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, miało miejsce oficjalne ogłoszenie wyników.

Matematyczka z przedwojennym dyplomem Uniwersytetu Poznańskiego, nauczycielka i aktywistka Przysposobienia Obronnego Kobiet; w czasie wojny żołnierz, kurierka i emisariuszka w Londynie Polskiego Państwa Podziemnego, cichociemna, uczestniczka powstania warszawskiego; po wojnie najpierw więźniarka polityczna, potem naukowiec i nauczycielka akademicka, profesor nauk humanistycznych, dama Krzyża Wojennego Virtuti Militari i Orderu Orła Białego. Założycielka Fundacji Archiwum i Muzeum Armii Krajowej na Pomorzu oraz Wojskowej Służby Kobiet (obecnie Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej).

– Poza wszystkim piękna i silna kobieta. Wciąż pozostaje jednak postacią mało znaną. Stąd idea konkursu scenariuszowego i filmu, który, mam nadzieję, wkrótce powstanie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Jury, w którym zasiadali m. in. historycy i znane postaci polskiego filmu, oceniało szkice scenariuszowe (tzw. treatmenty). Autor najlepszego, Maciej Słowiński (gratulacje!), będzie teraz – w ramach rocznego stypendium artystycznego marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, które jest główną nagrodą w konkursie – rozwijał swój tak, by mógł być podstawą pełnometrażowego filmu o naszej bohaterce. Swoją pracę zatytułował „Zo. Historia niezwykła”.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,255,702