Znawcy parków krajobrazowych z Więcborka

Znawcy parków krajobrazowych z Więcborka

erb Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Karolina Buława, Wiktoria Obara i Emil Angutek, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Więcborku (powiat sępoleński), zdobyli trzecie miejsce w ogólnokrajowym konkursie „Poznajemy parki krajobrazowe Polski”. Ich wiedza i umiejętności pozwoliły na pokonanie w finale reprezentacji jedenastu województw. Laureaci, ich rodzice i nauczyciele spotkali się wczoraj (12 lipca) z marszałkiem Piotrem Całbeckim i wicemarszałkiem Zbigniewem Sosnowskim. Młodzi goście zostali uhonorowani tytułem Dziecięcej Twarzy Regionu Kujawsko-Pomorskiego.

Tak wysokie miejsce jest efektem ciężkiej pracy uczniów, ich rodziców, opiekunów oraz zaangażowania naszych instytucji promujących walory przyrodnicze regionu. To wspaniałe, że właśnie poprzez młodych ludzi możemy zwracać uwagę na piękno środowiska przyrodniczego – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Do ogólnopolskiej rywalizacji stanęły reprezentacje 14 województw, które zwyciężyły w czterech wcześniejszych etapach: szkolnym, gminnym, parkowym i wojewódzkim. W związku z obostrzeniami epidemicznymi finał konkursu odbył się formie online. Najlepsi zmierzyli się w pierwszej części indywidualnie z testem ogólnej wiedzy przyrodniczej i pytaniami na temat wszystkich parków krajobrazowych Polski. Kolejnym zadaniem było rozpoznanie chronionych gatunków flory i fauny oraz gatunków pospolitych roślin. Ostatnia część (zespołowa) polegała na rozwiązaniu zadań praktycznych z topografii. Zdobyte przez naszych reprezentantów punkty uplasowały ich w ścisłej czołówce znawców parków krajobrazowych Polski. To pierwsze tak wysokie miejsce drużyny naszego województwa w tym konkursie. W przygotowaniach pomagały uczniom Ewa Iwaszkiewicz (nauczycielka biologii) i Aldona Woźniak (nauczycielka geografii). Więcej informacji o konkursie.

Finaliści z Kujaw i Pomorza spotkali się podczas ostatniego etapu rywalizacji w otwartym w ubiegłym roku ośrodku edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Na jego siedzibę zaadaptowano budynek dawnej remizy w Więcborku – znalazła się w nim m.in. wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny sala edukacyjna dla 50 osób. Pracownicy parku krajobrazowego zyskali komfortowe warunki do pracy z dziećmi i młodzieżą, z pełnym wykorzystaniem walorów otaczającej przyrody – m.in. sąsiedztwa Jeziora Więcborskiego. Prace prowadzono również w otoczeniu budynku, gdzie ułożono nową nawierzchnię oraz zamontowano ogrodzenie z bramą wjazdową. Wartość inwestycji to 1 milion 246 tysięcy złotych, z czego ponad 85 procent stanowią środki Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Spotkanie z laureatami konkursu „Poznajemy parki krajobrazowe Polski”, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

13 lipca 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7190251

Skip to content