09 lis Znamy finalistów ogólnopolskiego konkursu na kryminalny debiut roku 2021
Jury w składzie:
- Ryszard Ćwirlej – przewodniczący
- Katarzyna Puzyńska
- Agata Koss-Dybała
- dr hab. Rafał Moczkodan
wybrało troje finalistów ogólnopolskiego konkursu na kryminalny debiut roku 2021. Są to (kolejność wyliczenia nie ma znaczenia):
- Anna Rozenberg – nominacja za powieść Maski pośmiertne (Wydawnictwo Czwarta Strona)
- Jakub Bielikowski – nominacja za powieść Awans. Detektyw warszawski (Wydawnictwo Novae Res)
- Grzegorz Dziedzic – nominacja za powieść Żadnych bogów, żadnych panów (Wydawnictwo Papierowy Księżyc)
Laureata lub laureatkę konkursu poznamy 26 listopada podczas gali, która odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Nagroda marszałka województwa kujawsko-pomorskiego za kryminalny debiut roku 2021 ma konkretny wymiar finansowy – zwycięzca odbierze 25 tys. złotych i pamiątkową statuetkę. Zostanie również uhonorowany nagrodą dyrektor Książnicy Kopernikańskiej w wysokości 3 tys. złotych.
Przypomnijmy: do konkursu o nagrodę za kryminalny debiut roku 2021 wydawcy zgłosili 29 powieści (3 nie spełniały wymogów formalnych – nie były debiutami powieściowymi). Prace jury trwały od kwietnia, równolegle w Książnicy Kopernikańskiej odbywały się spotkania autorskie z czołowymi autorami literatury kryminalnej i sensacyjnej. Naszymi gośćmi w ramach projektu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze byli: Katarzyna Bonda, Katarzyna Puzyńska, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Maciej Siembieda, Marta Matyszczak. Ostatnim gościem będzie Wojciech Chmielarz (26 listopada). Spotkaniom towarzyszyły warsztaty literackie prowadzone przez zaproszonych pisarzy.
Przed nami jeszcze wielki kryminalny finał, który potrwa dwa dni – 25 i 26 listopada.
25 listopada zapraszamy do Książnicy Kopernikańskiej (Słowackiego 8) na spotkanie z prokuratorem, medykiem sądowym i kryminologiem:
- godz. 18.00: Amerykański wymiar sprawiedliwości w powieściach Johna Grishama – Tadeusza Zyman, prokurator w stanie spoczynku (wykład otwarty)
- godz. 19.00: Tajniki pracy medyka sądowego – dr n. med. Bartosz Burchardt, Zakład Medycyny Sądowej UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (wykład wyłącznie dla dorosłych 18+)
- godz. 20.30: Opowieści o zbrodniach. Wzorce w kryminalistyce – dr Paweł Leśniewski, adiunkt w Katedrze Kryminalistyki Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile (wykład wyłącznie dla dorosłych 18+)
26 listopada to również cała masa kryminalnych atrakcji: panel dyskusyjny z jurorami konkursu, spotkanie z autorami nominowanych powieści, gość specjalny – Wojciech Chmielarz i wreszcie gala, podczas której po raz pierwszy wręczymy nagrodę marszałka województwa kujawsko-pomorskiego za najlepszy kryminalny debiut roku 2021. Tego dnia wszystkie wydarzenia odbędą się w Teatrze Muzyczny w Toruniu (Żeglarska 8):
- godz. 14.30: Kryminalna wojna płci, cz. 1 – Marta Guzowska, Bartosz Szczygielski
- godz. 15.45: Kryminalna wojna płci, cz. 2 – Marta Guzowska, Bartosz Szczygielski
- godz. 17.00: Panel z jurorami – Agata Koss-Dybała, Katarzyna Puzyńska, Ryszard Ćwirlej, Rafał Moczkodan
- godz. 18.00: Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem
- godz. 19.30: Panel z autorami powieści nominowanych do nagrody za kryminalny debiut roku
- godz. 20.30: Gala wręczenia nagrody za kryminalny debiut roku 2021
Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze to festiwal literacki, który – dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego – realizują: Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz Fundacja Kult Kultury.
Partnerzy festiwalu: Maszyna do Pisania, Księgarnia Kafka i Spółka, Mercure Hotel Toruń-Centrum, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu.
Patroni festiwalu: Legimi, Magazyn Dobre Książki, Booklips, Zupełnie Inna Opowieść, Zbrodnia w Bibliotece, Kultura w Zasięgu – Kujawy i Pomorze, Radio GRA, Tylko Toruń, Poza Toruń.
9 listopada 2022 r.