Zielone święto – Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii

Zielone święto – Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii

Od roku szkolnego 2015/2016 w Kujawsko-Pomorkim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Toruniu organizowane są przez nauczycieli języka angielskiego Międzyszkolne Obchody Dnia Św. Patryka, patrona Irlandii. W uroczystościach bierze udział cała społeczność Ośrodka oraz przedstawiciele szkół specjalnych z województwa kujawsko-pomorskiego.

Uczestnicy mogą zaprezentować swoje umiejętności w dwóch kategoriach:

  • Uczniowie szkół podstawowych z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym na wszystkich etapach edukacyjnych biorą udział w konkursie plastycznym „Zielona Irlandia”. Zadanie polega na wykonaniu portretu św. Patryka lub dowolnej pracy związanej z Irlandią, przy użyciu wybranych technik plastycznych.
  • Uczniowie klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych biorą udział w konkursie wiedzy o Irlandii. Zadania konkursowe uwzględniają następujące zagadnienia: położenie geograficzne wyspy, stolica, symbole, legendy, historia, gospodarka, życie codzienne, kultura, kulinaria.

Obchody poprzedzane są lekcjami tematycznymi, które mają na celu przybliżenie uczniom postaci św. Patryka oraz historii, geografii i kultury ludności zamieszkującej Szmaragdową Wyspę. W dniu uroczystości uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi przychodzą do szkoły ubrani na zielono, gdyż wspólnie biją rekord w ilości zielonych ozdób i części garderoby. Na korytarzu szkolnym przy stoisku fryzjerskim można pomalować sobie włosy i paznokcie na zielono oraz twarze w barwach irlandzkich. Uczniowie spędzają przerwy w radosnej atmosferze przy dźwiękach muzyki celtyckiej oraz piosenkach znanych zespołów irlandzkich.

Przedstawiciele szkół z województwa kujawsko-pomorskiego biorą udział w konkursie wiedzy o Irlandii. Muszą oni wykazać się nie tylko wiedzą merytoryczną dotyczącą Szmaragdowej Wyspy, ale również wiedzą muzyczną, refleksem, kreatywnością i zdolnościami manualnymi. Umiejętności te okazały się jak dotąd niezbędne w następujących konkurencjach: podrzucanie naleśników, picie soku pietruszkowego na czas, barwienie „rzeki” na zielono przy użyciu podstawowych kolorów, czy wykonanie kapelusza, który jest atrybutem złośliwego skrzata Leprechaun’a.

W dniu Obchodów następuje również rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego, na który co roku napływa wiele ciekawych i oryginalnych prac przedstawiających portret św. Patryka oraz symbole Irlandii. Młodzi artyści ze szkół podstawowych woj. kujawsko-pomorskiego wykazują się niezwykłą pomysłowością, co przysparza jury nie lada kłopot w wyłonieniu zwycięzców.

Wioleta Łopatowska
Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Korczaka w Toruniu
www.sosw.torun.pl

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6874295