04 sty Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
Stres, niska samoocena wśród dzieci i młodzieży – to palące problemy w polskich szkołach. Minister Edukacji Barbara Nowacka rozmawiała na ten temat z podróżniczką i działaczką społeczną Martyną Wojciechowską oraz przedstawicielkami Fundacji UNAWEZA. Ekspertki przedstawiły wyniki raportu „#MłodeGłowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym.”
Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży w Polsce jest zła – wynika z raportu „Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. W czasie spotkania w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej zostały omówione wyniki raportu oraz wskazane największe problemy w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
– Zdajemy sobie sprawę z ogromnych wyzwań. Będziemy robić wszystko, by sytuacja poprawiła się – powiedziała ministra Barbara Nowacka. Z przedstawionego przez Martynę Wojciechowską i Fundację UNAWEZA raportu wynika, że uczniowie i uczennice mają problem z niską samooceną, nie radzą sobie ze stresem, co przekłada się na alarmujące dane statystyczne dotyczące liczby prób samobójczych. Dzięki wymianie doświadczeń i konsultacjom z ekspertami możliwe będzie podjęcie odpowiednich działań.
W Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (10 października 2023 roku) ruszył pilotażowy program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” Fundacji UNAWEZA, który jest odpowiedzią na rosnący kryzys psychiczny wśród młodych osób i zapotrzebowanie osób uczniowskich, rodziców oraz nauczycieli i nauczycielek na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym.
Jest to cykl lekcji, które odbywają się raz w miesiącu od października do końca roku szkolnego 2023/24. Do udziału w pierwszym pilotażowym roku realizacji programu zgłosiło się 1330 szkół i placówek oświatowych. Program będzie ewaluowany i rozwijany.
Program profilaktyczny jest ogólnopolski, ogólnodostępny, dobrowolny i całkowicie bezpłatny. Jego zaletą jest przejrzystość, prostota i intuicyjność. Punktem wyjścia do jego powstania były wyniki badań „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”, w którym wzięło udział 184 tys. uczniów z całej Polski (raport z badań).
Program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego, które będą prowadzone podczas roku szkolnego według ośmiu opracowanych scenariuszy. Program został stworzony przez specjalistki: Aleksandrę Kuberską i Martę Jagodzińską – psycholożki tworzące Emocjonalia, a także Weronikę Snoch i Angelikę Friedrich z Nastoletniego Azylu oraz Justynę Żukowską-Gołębiewską – psycholożkę, reprezentantkę Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów i główną Koordynatorkę programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”.
Zajęcia wzmacniają u młodych ludzi takie kompetencje, jak rozpoznawanie emocji, nazywanie potrzeb, stawianie granic czy komunikowanie potrzeby wsparcia. W drugim semestrze roku szkolnego 2023/24 program skupia się na higienie cyfrowej i bezpieczeństwie w sieci.
Źródła: mlodeglowy.pl., MEN, fot. mlodeglowy.pl
_
4 stycznia 2024 r.