Zdrowia i tego, co dobre i piękne

Zdrowia i tego, co dobre i piękne

Rozmowa z Barbarą Kozłowską, nauczycielką w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Radziejowie

Chętnie posłuchamy o Bożym Narodzeniu w ośrodku.

Przygotowania zaczynamy już na początku adwentu. Sami wypiekamy pierniczki, ozdabiamy je kolorowym lukrem, a z tych w kształcie gwiazdek tworzymy słodkie choinki. Tradycją stało się wykonywanie stroików świątecznych z siana, świerku i kłosów zboża. Ozdabiamy je rafią i kolorowymi koralikami. Jabłka ususzone przez nas jesienią wykorzystujemy nie tylko do ugotowania wigilijnego kompotu, ale także jako materiał do oklejenia drewnianego stożka, tworząc w ten sposób piękną i pachnącą choinkę. Nasi uczniowie sami przygotowują śliczne bombki i robią kartki świąteczne.

Przygotowujemy też wigilijne potrawy. Zrobienie kapusty z grochem, sałatek i surówek, czerwonego barszczu, a nawet pasztecików i pierożków nie sprawia nam większych problemów.

Dla podkreślenia świątecznego nastroju dekorujemy klasę, przygotowujemy okolicznościową gazetkę i szopkę z prawdziwym siankiem. Nie może też zabraknąć wspólnie śpiewanych kolęd i naszej ulubionej pastorałki o bosym pastuszku. W ostatnim dniu zajęć przed Bożym Narodzeniem cała społeczność szkolna, wraz z rodzicami, bierze udział w jasełkach przygotowanych przez uczniów, we wspólnym kolędowaniu zakończonym wizytą świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów.

Kim są pani uczniowie i jak niepełnosprawność wpływa na ich percepcję świata?

Moi uczniowie są najstarszą grupą w naszym ośrodku. Wszyscy są pełnoletni, wszyscy posiadają orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznych diagnozujące upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Staramy się stwarzać im warunki niezbędne dla ich psychicznego dobrostanu i poczucia emocjonalnego bezpieczeństwa, a także doskonalić zaradność życiową i niezależność w wielu czynnościach. Uczymy zachowania w grupie, przy stole, w towarzystwie. Organizujemy wycieczki by zobaczyli  miejsca poza najbliższym otoczeniem.

Moi wychowankowie są wyjątkowi, bardzo szczerzy i spontaniczni w okazywaniu uczuć. Potrafią zrozumieć istotę świąt Bożego Narodzenia, dobrze znają biblijną historię narodzenia Dzieciątka Jezus. Chętnie słuchają kolęd i sami je śpiewają. Z zaangażowaniem, radością i wprawą podejmują przygotowania do świąt.

Jest pani osobą niezwykle zaangażowaną na rzecz ośrodka i wychowanków.

Lubię moją pracę, czuję, że jest moim powołaniem. Dzieci z którymi pracuję potrafią dać dużo radości, okazać szczere i spontaniczne uczucia – wdzięczność i  miłość. Potrafią wyzwolić uczucia opiekuńcze i potrafią te uczucia odwzajemnić.

Czego życzycie sobie przy opłatku?

Tradycyjnie: zdrowia i tego, co dobre i piękne dla każdego z nas, choć każdy z nas ubiera te życzenia w inne słowa. Ja życzę im, by w swoim życiu spotykali ludzi, którzy ich otoczą ciepłem i dobrocią, a oni sami dawali innym uśmiech i radość. Żeby nas wszystkich Boże Dzieciątko obdarzyło swymi łaskami, a Nowy Rok był szczęśliwy i pomyślny.

Boże Narodzenie 2015 / Boże Narodzenie 2017

Fot. Szymon Zdziebło / tarantoga.pl

Źrodło: www.kujawsko-pomorskie.pl/

 

                            

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6890006