Zbuntowane malarstwo. Obrazy Zbigniewa Wypijewskiego – wernisaż

Zbuntowane malarstwo. Obrazy Zbigniewa Wypijewskiego – wernisaż

Muzeum Etnograficzne w Toruniu - logoMuzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza 30 czerwca o godz. 18.00 na wernisaż wystawy „Zbuntowane malarstwo. Obrazy Zbigniewa Wypijewskiego”. Ekspozycja oraz towarzyszący jej katalog prezentują po raz pierwszy tak wszechstronnie sylwetkę bydgoskiego artysty i jego bardzo ekspresyjne, niekonwencjonalne pod względem formy i treści obrazy.

Ta niecodzienna wystawa, na której zaprezentowanych zostało ponad 200 prac ze wszystkich okresów jego twórczości, zabiera w niezwykłą podróż po bezkresach i meandrach ludzkiej wyobraźni, po bardzo intymnym świecie malarza, po świecie nielukrowanym, czasami strasznym i brzydkim, ale zaskakującym szaleństwem form, kolorów, pełnym emocji, metafor i tajemniczości.

Zbigniew Wypijewski (ur. 1951) – malarski outsider, bydgoszczanin, stał się odkryciem artystycznym za sprawą najbardziej prestiżowego dla artystów nieprofesjonalnych Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy, na którym trzykrotnie, w latach 2015-2019, zdobył główne nagrody.

Autorka scenariusza i kuratorka wystawy: Bożena Olszewska
Koncepcja graficzna wystawy, projekt graficzny katalogu i okładki: Iwona Liegmann
Wystawa ze zbiorów prywatnych Zbigniewa Wypijewskiego i Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
Wystawa otwarta: od 30 czerwca do grudnia 2021, Arsenał

 

21 czerwca 2021 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7131376