Zarysy Pamięci – projekt z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej

Zarysy Pamięci – projekt z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej

Logo Instytut Pileckiego

Druga wojna światowa była najbardziej niszczycielskim globalnym konfliktem w historii. Zaczęło się, gdy nazistowskie Niemcy rozpętały okrutne ataki w całej Europie. Siedemdziesiąt pięć lat temu najdalej idąca, najbardziej destrukcyjna i śmiertelna wojna w historii zbliżała się ku końcowi.

Wraz z upływem czasu społeczna świadomość wojny i jej niemal niezgłębionych konsekwencji zanikła, stając się równie niewyraźna jak stara fotografia, a liczba jej świadków maleje.

Ale czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, czym była wojna? To wyzwanie podjęli współcześni graficy, którzy zilustrowali wspomnienia świadków historii. Dzięki chęci niektórych z ocalałych do podzielenia się swoimi historiami, otrzymaliśmy cenny dar: szansę na ponowne skupienie uwagi na wojnie, na spojrzenie na nią ich oczami.  Tak powstały „Zarysy Pamięci”.

„Zarysy Pamięci” ściśle związane są z poprzednim projektem zrealizowanym przez Instytut Pileckiego – „Zapisy Terroru”, u którego źródeł leży przekonanie o wyjątkowości polskiego doświadczenia. Udostępniona baza świadectw tworzy największy zbiór relacji ludności cywilnej z terenu okupowanej Europy.

Na fanpage’u Instytutu można obejrzeć animację przygotowaną na podstawie ilustracji, które znalazły się w albumie „Zarysy Pamięci” (tu znajdziesz więcej informacji o publikacji).

Zachęcamy także do obejrzenia filmu „Nazajutrz” opowieści o końcu drugiej wojny światowej z polskiej perspektywy. Relacje naocznych świadków wydarzeń sprzed 75 lat, nagrywanych w różnych miejscach i różnym czasie, uzupełniają archiwalne materiały filmowe.

Oprac. Alicja Przytomska-Pietrzak

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6874094