Zaproszenie do Muzeum Handlu Wiślanego

Zaproszenie do Muzeum Handlu Wiślanego

Logo Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu i Muzeum Handlu Wiślanego Flis

Dzień Gotyku Ceglanego obchodzony jest 17 czerwca. Wielu członków Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego w tym dniu zaprasza do udziału w specjalnych imprezach i ciekawych wycieczkach z przewodnikiem oraz do skorzystania z wyjątkowych możliwości. W wielu polskich i niemieckich miastach Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego organizatorzy zaprezentują różnorodny program osadzony w tematyce średniowiecznej architektury ceglanej. Miasta członkowskie, połączone przez wspólne dziedzictwo kulturowe gotyku ceglanego, wspólnymi siłami pragną zaprezentować je szerokiej publiczności. Ważny cel społeczności stanowi wzbudzenie w odbiorcy zrozumienia i uznania, a co za tym idzie, zainteresowanie ludzi zachowaniem tego krajobrazu kulturowego.

Muzeum Handlu Wiślanego w Grudziądzu przy ulicy Spichrzowej 33-35 zaprasza na wykłady z okazji Dnia Gotyku Ceglanego:

17 czerwca, godz. 11.00: „Poliptyk Grudziądzki, czyli gotycka opowieść o pewnym dramacie” – wykład Łukasza Ciemińskiego. Spotkanie poświęcone historii i ikonografii Poliptyku Grudziądzkiego. Wraz z historykiem sztuki Łukaszem Ciemińskim przyjrzymy się wszystkim kwaterom średniowiecznego dzieła, będącego malarską opowieścią o dziejach zbawienia.

17 czerwca, godz. 12.30: „Z jednej gliny ulepione – gotyk ceglany nad Bałtykiem” – wykład Pawła Urbanowskiego o architekturze gotyckiej państw basenu Morza Bałtyckiego. Rola związków kupieckich w rozwoju cywilizacyjnym tej części Europy jest znacząca a „towarem eksportowym”, którego walory podziwiamy do dziś jest charakterystyczna odmiana gotyku – gotyk ceglany. Wykorzystywany w dziełach architektury sakralnej, ale także w mieszczańskich kamienicach i budynkach użyteczności publicznej stał się znakiem rozpoznawczym nadbałtyckich miast tworząc wyjątkowy kulturowy krajobraz.

Wstęp wolny.

Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165149

Skip to content