Zapraszamy na portal gry.kujawsko-pomorskie.pl

Zapraszamy na portal gry.kujawsko-pomorskie.pl

Wirtualna wycieczka po kujawsko-pomorskich parkach krajobrazowych, podróż po regionie śladem Fryderyka Chopina, ciekawostki o zabytkach i atrakcjach turystycznych, a także quizy, kolorowanki i układanki – nauka poprzez zabawę to nasza propozycja na długi weekend dla dzieci i młodzieży. Gry edukacyjne udostępniamy na stronie internetowej gry.kujawsko-pomorskie.pl

– Kujawsko-pomorski portal zawierający gry edukacyjne to szczególnie dziś doskonały sposób na zabawę połączoną z nauką dla przedszkolaków i młodszych uczniów, którzy przy okazji chłoną wiedzę o naszym województwie. Wspólna gra niech będzie okazją, by miło i efektywnie spędzić czas, a przy tym poznać nasz region na nowo – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Portal gry.kujawsko-pomorskie.pl powstał kilka lat temu na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. Zapraszamy w nim do zabawy online, podczas której dzieci i młodzież zdobywają i poszerzają wiedzę o Kujawach i Pomorzu.

Jedną z naszych propozycji jest wirtualna wycieczka po parkach krajobrazowych. Możliwość wyboru poziomu trudności w grze sprawia, że jest ona interesująca zarówno dla młodszych, jak i starszych uczestników zabawy. Poruszając się po internetowej planszówce, poznajemy walory przyrodnicze parków krajobrazowych, m.in. gatunki zamieszkujących je zwierząt i wyjątkową roślinność, a także legendy i podania.

Ciekawą formą zabawy jest wycieczka po naszym regionie szlakiem Fryderyka Chopina. Wcielając się w postać młodego pianisty poznajemy miejscowości, które zwiedzał oraz miejsca, gdzie znajdują się pamiątki po nim i jego bliskich. Jednym z takich miejsc jest Szafarnia w powiecie golubsko-dobrzyńskim, gdzie mały Fryderyk spędzał wakacje, a w której obecnie znajduje się Ośrodek Chopinowski.

Na portalu zamieściliśmy również układanki, dzięki którym uczniowie poznają powiaty województwa kujawsko-pomorskiego oraz lokalne atrakcje turystyczne. Są tu też kolorowanki, układanki i quizy sprawdzające zdobytą w takcie zabawy wiedzę o regionie.

Platforma z grami to jedna z naszych propozycji dla dzieci i młodzieży pozostających w domach ze względu na zamknięcie szkół.

Odpowiedzią na zawieszenie działalności placówek oświatowych było utworzenie  z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Nadawanie rozpoczęliśmy 16 marca od lekcji dla ósmoklasistów i maturzystów. Po tygodniu uruchomiliśmy zajęcia także dla uczniów klas IV, V, VI i VII szkoły podstawowej i wszystkich klas szkoły średniej. Lekcje rejestrujemy i nadajemy na żywo na: www.kujawsko-pomorskie.pl; edupolis.pl; YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła, Facebook: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła.  Można z nich korzystać także w godzinach poza transmisją online. Od poniedziałku (1 czerwca) nie nadajemy nowych zajęć dla ósmoklasistów i maturzystów. Zmiany związane są z uruchomieniem w szkołach konsultacji dla klas ósmych szkół podstawowych i maturzystów, podczas których nauczyciele przygotowywać ich będą do egzaminów. Zachęcamy do korzystania z zajęć powtórkowych. W czwartek (11 czerwca, Święto Boże Ciało) i piątek (12 czerwca) lekcje nie odbędą się. Z nowymi zajęciami po przerwie świątecznej wrócimy w poniedziałek (15 czerwca). Więcej informacji oraz aktualny plan zajęć dostępny jest tutaj.

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstało osiem komiksów. Bohaterami są wybitne postaci związane z naszym regionem: Władysław Raczkiewicz, ksiądz Jerzy Popiełuszko, Edward Stachura, Jan Czochralski, Marian Rejewski, Helena Grossówna oraz patron województwa Jan Paweł II. W tym roku powstało wydawnictwo „Wolność nie umiera nigdy”, poświęcone setnej rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski – tutaj. Więcej informacji w naszym materiale.

Dla zainteresowanych historią Instytut Pamięci Narodowej przygotował portal historyczno-edukacyjny „Zbrodnia pomorska 1939”.  Do dyspozycji są zbiory zadań, mapy, wykresy, galerie zdjęć oraz multimedia do nauki. Platforma “Zbrodnia pomorska 1939” działa pod tym adresem. Więcej informacji w naszym materiale.

Nauczycieli i uczniów zachęcamy do odwiedzenia platformy Edupolis. Można tu znaleźć treści edukacyjne dla szkół podstawowych, które przybliżą najmłodszym historię, architekturę i bogactwa naturalne naszego regionu. Wśród licznych materiałów są ilustracje, pokazy slajdów, animacje, krzyżówki, gry dydaktyczne, ćwiczenia interaktywne, mapy i karty pracy. Więcej tutaj.

Uczniom i nauczycielom przypominamy o naszych konkursach.

Do 30 czerwca czekamy na zgłoszenia do konkursu „Oni tworzyli naszą historię”, w ramach którego miłośnicy historii przedstawią m.in. sylwetki bohaterów z regionu i relacje o ważnych wydarzeniach z przeszłości. Więcej tutaj.

Dla zainteresowanych ciałami niebieskimi przygotowaliśmy konkurs astronomiczny. Prace w formie zdjęć, prelekcji lub projektów badawczych należy dostarczyć do 7 września. Więcej tutaj.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. archiwum UMWKP

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7129324