Zapraszamy na piknik rodzinny w Nawrze

Na pierwszym planie wystawione stare narzędzia i inne akcesoria, wokoło stoją ludzie i słuchają prelekcji.

Zapraszamy na piknik rodzinny w Nawrze

Województwo Kujawsko-PomorskiePałac i park w Nawrze dzięki inicjatywie marszałka Piotra Całbeckiego odzyskują dawny wygląd i znaczenie. W niedzielę (23 czerwca) w cieniu klasycystycznych zabudowań odbędzie się zorganizowany przez samorząd województwa i Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa piknik rodzinny z szeregiem atrakcji dla mieszkańców regionu. W programie koncert, wystawy, pokazy i degustacje lokalnych potraw.

– Nawra jest ważnym miejscem dla historii ziemiaństwa. Pałac będący własnością rodziny Sczanieckich był miejscem krzewienia polskości oraz centrum życia kulturalnego i społecznego. Dziś temu miejscu przywracamy dawny blask i rolę jaką odgrywało wśród lokalnej społeczności. Zapraszam na wydarzenie, które przywołuje dawnego ducha Nawry – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

W trakcie pikniku rodzinnego Jakub Gawrysiak wykona utwory z filmów, w których zagrała pochodząca z Torunia aktorka Helena Grossówna. Jej dom z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego został odbudowany przy ul. Wola Zamkowa.

W ramach wydarzenia zostaną również zaprezentowane dwie wystawy („Straty wojenne. Pałac w Nawrze i jego zbiory” i „Toruńskie Spacery Fotograficzne w Nawrze”). Na gości czekać będą stoiska przygotowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa i Muzeum Borów Tucholskich, Uzdrowisko Ciechocinek, Automobilklub Toruński, straż pożarną, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Koło Gospodyń Wiejskich w Nawrze i pszczelarzy.

Opracowany przez polskiego architekta Hilarego Szpilowskiego klasycystyczny pałac w Nawrze został w wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku dla Konstantego Kruszyńskiego. Kolejnymi właścicielami nieruchomości była rodzina Sczanieckich, która w drugiej połowie XIX wieku dokonała rozbudowy pałacu i parku. To miejsce od końca XVIII wieku aż do wybuchu II wojny światowej było jednym z głównych ośrodków życia kulturalnego, społecznego, towarzyskiego i patriotycznego. Spadek znaczenia Nawry i stopniowa degradacja założenia pałacowo-parkowego zaczęła się w 1940 roku po zajęciu nieruchomości przez Niemców. Po zakończeniu wojny pałac należał kolejno do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Państwowego Gospodarstwa Rolnego i Zakładu Doświadczalnego Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Rodzina Sczanieckich odzyskała rodzinne dobra w 2018 roku i przekazała je samorządowi województwa. Misję odrestaurowania parku i pałacu marszałek Piotr Całbecki powierzył Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Dziedzictwa. W Nawrze z udziałem środków naszego programu regionalnego (Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza) perspektywy 2021-2027 powstanie Muzeum Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP; Piknik w Nawrze w 2023 roku

21 czerwca 2024 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7645889

Skip to content