Zapraszamy do naszych instytucji kultury!

Zapraszamy do naszych instytucji kultury!

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Filharmonia Pomorska i Opera Nova w Bydgoszczy, a także Kujawsko Pomorski Teatr Muzyczny oraz Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu – to marszałkowskie instytucje kultury, które już w najbliższy weekend (12-14 lutego 2021 r.) zostaną ponownie otwarte. Od początku miesiąca dostępne dla zwiedzających są także muzea i galerie w naszym województwie. Serdecznie zapraszamy!

Weekend z muzyką i teatrem

Już w najbliższy piątek (12 lutego) o godzinie 19 melomani będą mogli nacieszyć się „Wieczorem z Mozartem”, który odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Utwory austriackiego kompozytora wykona dla słuchaczy Orkiestra Capella Bydgostiensis pod batutą Kaia Bumanna. Bilety dostępne są na stronie instytucji.

Dla spragnionych teatru od 12 lutego Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu oferuje spektakl „Antygona w Nowym Jorku”, który będzie grany przez cały weekend o godzinie 19. Po informacje na temat biletów zapraszamy na stronę internetową.

W sobotę (13 lutego) w Kujawsko Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu o godzinie 18 usłyszymy jazzowe trio Adama Czerwińskiego, Piotra Lemańczyka oraz Marcina Wądołowskiego. Artyści wykonają kompozycje Milesa Daviesa, Carlosa Jobima, Johna Lennona oraz Jarka Śmietany. 14 lutego z okazji walentynek na kanale YouTube teatru udostępniona zostanie komedia „Mój boski rozwód” z Krystyną Podleską w roli głównej. To wzruszającej opowieści o kobiecie po przejściach, miłości i zdradzie oraz odwiecznych problemach damsko-męskich.  Ze szczegółami wydarzeń można się zapoznać na stronie internetowej teatru.

Od niedzieli (14 lutego) na „Operowy zawrót głowy” zaprasza Opera Nova w Bydgoszczy. Premiera kameralnej opery edukacyjnej skomponowanej przez Macieja Małeckiego i w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich odbyła się dotychczas tylko w wersji online, tym razem dostępna będzie na żywo o godzinie 11 i 17. Rezerwacja miejsc dostępna jest na stronie placówki.

Nasze muzea i galerie już otwarte!

Od początku lutego wielbiciele kultury i historii mogą odwiedzać nasze muzea i galerie. Wśród otwartych instytucji znajduje się Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.  Ze względu na epidemię poszczególne grupy i pojedynczy zwiedzający wpuszczani są na teren skansenu i muzeów w 15 minutowych ostępach. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej muzeum.

We wtorek swoje parki i stałe wystawy otworzyło Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Od dziś (9 lutego) otwarta jest wystawa czasowa „Ceramika Jana Limonta”. Dostępne dla zwiedzających są muzealne sklepiki, wznowiona została także sprzedaż stacjonarna. Wszystkie informacje dostępne są na stronie instytucji.

Dla turystów dostępne jest również Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Zainteresowani, na terenie tego bogatego rezerwatu archeologicznego mogą podziwiać pozostałości śladów dawnego osadnictwa oraz elementy stałych wystaw. Muzeum otwarte jest codziennie, a dokładne godziny jego funkcjonowania dostępne są na stronie internetowej.

W Szafarni ponownie otworzono część muzealną Ośrodka Chopinowskiego. Aktualnie nie ma możliwości zwiedzania grupowego ani wykupienia audycji muzycznych. Kawiarnia Ośrodka pozostaje zamknięta, a chęć zakupu pamiątek należy zgłosić w kasie. Dokładne informacje na temat zwiedzania ośrodka można poznać na jego stronie.

Ponownie swoje drzwi dla zwiedzających otworzyła także Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu. Entuzjaści sztuki mogą podziwiać wystawy  “Lustra: odbicia, refleksy, skazy” (wystawa zbiorowa), “Neurotyczny stan niepewności” i “Rany cięte”. Więcej informacji dostępne jest na stronie placówki.

W toruńskiej Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka od poniedziałku (1 lutego) powróciła popołudniowe zajęcia plastyczne, które odbywają od 16.30 do 18 na Rynku Nowomiejskim 17. Od dziś (9 lutego) na wystawie online można zobaczyć prace nadesłane z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy, a od 12 lutego dostępna będzie wystawa jubileuszowa grafiki warsztatowej uczniów ZSP w Bydgoszczy – GRAFICZNE POLE. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie galerii. 

Z uwagi na epidemię we wszystkich obiektach obowiązują zasady reżimu sanitarnego i obowiązek zasłanianie ust oraz nosa, a także zachowywanie odpowiedniego odstępu od innych zwiedzających. Szczegóły odnośnie zwiedzania placówek i ograniczeń odnośnie liczby zwiedzających dostępne są na stronach internetowych poszczególnych instytucji.

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 15 instytucjami kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury i Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, a także Pałac Lubostroń.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP, Przygotowania w Teatrze im. Wilama Horzycy

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181437

Skip to content