„Zapomniany świat. Olędrzy w krajobrazie i kulturze” – wystawa w nieszawskim muzeum

„Zapomniany świat. Olędrzy w krajobrazie i kulturze” – wystawa w nieszawskim muzeum

Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie         

Od 16 stycznia 2022 roku w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie prezentowana jest wystawa „Zapomniany świat. Olędrzy w krajobrazie i kulturze”.

Autorami wystawy są: Krystyna Pawłowska, współpraca Michał Kwiatkowski z Działu Etnograficznego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Wystawa ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Fotografie i archiwalia ze zbiorów: Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu Delegatura we Włocławku, Archiwum Państwowego w Toruniu Oddział we Włocławku oraz zbiorów prywatnych Christoph’a Meitznera z Kilonii (Niemcy).

Ekspozycja ma przybliżyć zagadnienia związane z osadnictwem „obcym” w pasie nadwiślańskim, ze szczególnym uwzględnieniem Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Określane ogólnie jako olęderskie (wymiennie także olenderskie, holenderskie) przebiegało w kilku etapach, a jego początek dali napływający w XVI w., na Żuławy Wiślane, koloniści z terenów dzisiejszej Holandii — Flandrii i Fryzji. Byli to mennonici, którzy z powodu prześladowań religijnych opuszczali pierwotną ojczyznę w poszukiwaniu nowego miejsca do życia i pracy.

Ten przebogaty świat wielowiekowej koegzystencji osadników olęderskich przerwały dramatyczne wydarzenia II wojny. Brak kulturowej ciągłości, a przede wszystkim nieprzychylny klimat polityczny w czasach powojennych sprawił, że z życia społecznego zniknęli nie tylko potomkowie dawnych kolonistów, lecz odmienna kultura tworzona tutaj od wieków.

Dziś pozostały jej nieliczne przykłady, natomiast nadal widocznym śladem obecności dawnych przybyszów w kulturowym krajobrazie są zachowane cmentarze, odnawiane w ramach podejmowanych projektów przez fundacje powołane do tego celu.

 

Wystawę można zwiedzać do 20 marca 2022 roku.

Więcej informacji o wystawie na stronie muzeum.

 

Źródło: muzeum.wloclawek.pl

21 stycznia 2022 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337558

Skip to content