Zapomniane miejsca – wystawa, pokaz filmów i prelekcja Tomasza Dzikiego

Zapomniane miejsca – wystawa, pokaz filmów i prelekcja Tomasza Dzikiego

20 lutego o godz.17.00 w Archiwum Państwowym we Włocławku odbędzie się wernisaż wystawy, pokaz filmów i prelekcja Tomasza Dzikiego.

Wystawa jest efektem pracy wielu osób: młodzieży, nauczycieli, historyków, fotografów. Projekt „Młyny, cukrownie, spółdzielnie…” był prowadzony przez Fundację Ari Ari w ramach programu Patriotyzm Jutra, z dofinansowaniem Muzeum Historii Polski. Objął szereg miejscowości: Kowal, Brześć Kujawski, Aleksandrów Kujawski, Otłoczyn, Choceń, Lubień Kujawski, Włocławek, Czerniewice, Borzymie, Kłóbkę, Falborz, Nowy Młyn i inne.

Wśród kilkunastu niezwykle ciekawy miejsc, udało nam się odnaleźć i opisać budynek przepompowni włocławskiej Celulozy, młyn z działającymi maszynami z 1905 roku, zapomnianą fabrykę skrobi ziemniaczanej, opowiedzieć o roli Kolei Warszawsko-Bydgoskiej w historii Aleksandrowa Kujawskiego czy Czerniewic.

W ramach projektu odbyły się cykliczne spotkania wyjazdowe młodzieży wraz z nauczycielami, podczas których młodzi adepci dokumentowali zapomniane miejsca: nieczynne młyny, zrujnowane pałace, zamknięte fabryki, zapomniane dworce. Robili fotografie, filmowali oraz starali dowiedzieć się jak najwięcej od „świadków” historii. Efekt opracowywali w formie prezentacji, pokazów slajdów i filmów. Przy okazji wspólnie poznawaliśmy historię przemian gospodarczych na Kujawach i ogromnego wpływu na współczesną rzeczywistość. W ramach projektu odbył się również konkurs pt. „Zapomniane miejsca”, który przyniósł również bardzo ciekawe prace.

Efektem projektu jest wystawa, składająca się ze zdjęć i historii wybranych miejsc odwiedzonych w trakcie projektu, a także kilkanaście form multimedialnych: 5 filmów, 8 prezentacji i 1 podcastu.

Od początku listopada mobilna wystawa „wędruje” po Kujawach, popularyzując efekty całego projektu. Znajdowała się już w izbach pamięci, bibliotekach i szkołach w Aleksandrowie Kujawskim, Izbicy Kujawskiej, Muzeum Etnograficznym w Kłóbce, w Nakonowie, Kanibrodzie, Kowalu i we Włocławku. Każdej z prezentacji towarzyszą wspomnienia mieszkańców, pokazy filmów, prelekcje historyków i regionalistów.

Wystawa zostanie zaprezentowana w Państwowym Archiwum we Włocławku. Otwarcie wystawy uświetni prelekcja dr. Tomasza Dzikiego oraz pokaz filmów dotyczących zabytków Włocławka. Archiwum przygotowało także wystawę archiwaliów i dokumentacji z XIX i XX-wiecznej, dotyczących obiektów, którymi się zajmowaliśmy podczas realizacji projektu.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7409714

Skip to content