Zadania do działania! / FAKTURA

Zadania do działania

Zadania do działania! / FAKTURA

W tym tygodniu Dział Edukacji CSW w Toruniu proponuje dzieciom i ich rodzicom wspólne wykonanie kolejnych zadań plastycznych. Tym razem Eduakcje zapraszają na spotkanie z FAKTURĄ. I nie chodzi wcale o fakturę, która jest dokumentem zakupu. Chodzi o FAKTURĘ, która określa powierzchnię każdego przedmiotu: i tego stworzonego przez naturę (np. kora drzew, mech czy piasek) i tego, którego autorem jest człowiek (tkanina, metal, farba nałożona na obraz).

Każdy przedmiot charakteryzuje się inną fakturą – wystarczy dotknąć znajdujące się wokół przedmioty. Mają one inne powierzchnie: gładką, szorstką, śliską, nierówną, falistą, miękką, twardą.

Różne faktury powierzchni można wykorzystać do stworzenia oryginalnych prac plastycznych. Wystarczy odcisnąć fakturę dowolnego przedmiotu na powierzchni kartki poprzez przyłożenie papieru do danej rzeczy i mocne pocieranie go ołówkiem lub kredką. Taka technika nosi nazwę frotaż (frottage). Wymyślił ją niemiecki artysta Max Ernst. Zachwycił go wzór widoczny na starej drewnianej podłodze i postanowił go odwzorować przy pomocy kartki papieru o ołówka.

Oprac. Anna Siemińska

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6887762