Z troski o morderców? Od zbrodni Einsatzgruppen do komór gazowych

Żołnierze strzelają do klęczących nad wykopanym rowem z martwymi ciałami.

Z troski o morderców? Od zbrodni Einsatzgruppen do komór gazowych

KPCK Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury - logo uproszczoneLXXVII Spotkanie z Historią u Hoffmana odbędzie się 23 maja 2024 r. (czwartek) godz. 18:00.

W trakcie Holocaustu zginęło około 6 milionów europejskich Żydów. Ze względu na skalę i metody użyte do eksterminacji zbrodnia ta uznawana jest dziś za bezprecedensową. Jednakże nie od razu po wybuchu II wojny światowej Niemcy przystąpili do mordowania Żydów w komorach gazowych, a sam proces masowej eksterminacji poprzedzony był starannymi przygotowaniami i próbami.

Jak wyglądały poszczególne etapy, które ostatecznie doprowadziły do Holocaustu? Kiedy właściwie podjęto decyzję o wymordowaniu europejskich Żydów? Czym były zbrodnie Einsatzgruppen i jakie było ich znaczenie dla realizacji planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”? I wreszcie – jaki właściwie udział mieli w tym wszystkim „sprawcy zza biurka”, którzy twierdzili, jakoby nigdy nie zamordowali żadnego Żyda? O tych i innych ważnych i kontrowersyjnych wątkach porozmawiamy w trakcie prelekcji, którą wygłosi dr Alicja Bartnicka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wstęp wolny.
Miejsce: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6.

Źródło: KPCK

_

21 maja 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7343505

Skip to content