“Z Sienkiewiczem przy kawie” – materiały z projektu

“Z Sienkiewiczem przy kawie” – materiały z projektu

Fundacja WSPAK od 2020 roku realizuje projekt „Z Sienkiewiczem przy kawie”, w którym przygotowywane są w formie audio prywatne listy Henryka Sienkiewicza. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Kultura cyfrowa”.

Listy te stanowią wartościowe uzupełnienie lektur w szkołach ponadpodstawowych, przygotowane w formie atrakcyjnej dla młodych odbiorców.

Noblista pisał 1-2 listy dziennie przez 25 lat (to obliczenia prof. Juliana Krzyżanowskiego). Były to listy oficjalne, do swoich wydawców, do różnych organizacji itd., ale oczywiście także – listy prywatne.

Projekt „Z Sienkiewiczem przy kawie” zakłada nagranie audio zachowanych i dostępnych listów Sienkiewicza. Dzięki temu, poprzez listy w atrakcyjnej formie, będziemy mieć okazję do poznania epoki Sienkiewicza, ale też jego osobowości, zauroczenia światem, a także zmartwień pisarza i człowieka. Mimo, że dotyczą spraw różnej wagi – od najwznioślejszych do przyziemnych – są pisane z wigorem, literackie w formie. Partnerami projektu są Instytut Badań Literackich PAN i Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Fundacji zależy na popularyzacji wyników tego projektu. Można zapoznać się z nagraniami dostępnymi w podcaście na Spotify i na playliście na SoundCloud.

Fundacja prosi nauczycieli języka polskiego i pracowników bibliotek w szkołach o kontakt mailowy albo telefoniczny (tel. koordynatorki projektów: 501 193 364; mail: fundacjawspak@gmail.com) w sprawie pozyskania dodatkowych materiałów, czyli plików audio i PDF.

Źródła: Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Fundacja WSPAK

_

16 stycznia 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181609

Skip to content