Z rycerzami ku Niepodległej

Z rycerzami ku Niepodległej

Miłośnicy historii i średniowiecznych doznań wyłonieni spośród uczniów szkół specjalnych z regionu wzięli udział w VIII Regionalnym Konkursie Historycznym „W czasach Króla Kazimierza Wielkiego”, zorganizowanym przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Toruniu 17 maja 2018 r. Tegoroczny konkurs nawiązywał do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i odbywał się pod hasłem „Z rycerzami ku Niepodległej”. Młodzież gimnazjalna z regionu, m.in.: z Chełmna, Chełmży, Inowrocławia, Strzelna, Tucholi, Żnina i Torunia, poczuła atmosferę czasów średniowiecznych w ruinach Zamku Krzyżackiego, w których miała okazję wykazać się swoją wiedzą historyczną oraz sprawnością fizyczną, jak również wcielić się w rolę rycerzy władających sprawnie łukiem oraz zademonstrować własnoręcznie wykonaną chorągiew, łączącą w swym przekazie czasy średniowieczne z  niepodległościowymi.

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Współorganizatorami konkursu byli: Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu oraz Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu.

Różnorodność konkurencji zamkowych oraz zdrowa, sportowa rywalizacja sprzyjały integracji młodzieży z regionu, a zwiedzanie zamku, przeprowadzone podchody i przekazana wiedza pozwoliły z satysfakcją stwierdzić, iż młodzież zna historię Polski, nawiązuje do niej i często do niej powraca.

Wszyscy uczestnicy konkursu zasłużyli na uznanie. I miejsce zajął zespół z SOSW w Tucholi, II miejsca z SOSW w Strzelnie i III miejsce uczniowie z ZSS w Żninie.  Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy ufundowane przez Urząd Marszałkowski w Toruniu i SKKW w Kowalu. Dopełnieniem imprezy była wspólna biesiada przy ognisku.

Miłym akcentem tego konkursu była obecność Danuty Lauks – starszego wizytatora w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy – delegatura w Toruniu, która m.in. sprawując rolę jurora  przyczyniła się do rzetelnej oceny chorągwi rycerskich wykonanych przez zawodników, oraz  dr. Tomasza Dzikiego – sekretarza generalnego Stowarzyszenia. Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu, który m.in. w interesujący sposób przedstawił motywy niepodległościowe w polskiej historii. Serdeczna i przyjacielska atmosfera podczas konkursu sprzyjała poznawaniu się młodzieży z regionu oraz pogłębianiu wiedzy z historii w fascynującym turystycznie miejscu Torunia – Centrum Kultury Zamek Krzyżacki.

Opracowanie: Romualda Tarasiuk, Iwona Orłowska

Fot. Romualda Tarasiuk

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Korczaka w Toruniu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

www.sosw.torun.pl

Fot. główna: Nagrodzeni uczestnicy konkursu

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6895117