Z Lipna do Hollywood – 125. rocznica urodzin Poli Negri

Z Lipna do Hollywood – 125. rocznica urodzin Poli Negri

Nowe logo_kpcen włocławek

3 stycznia 2022 r. przypada 125. rocznica urodzin Poli Negri.

“W związku z przypadającą w 2022 roku 125. rocznicą urodzin Poli Negri Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego postanawia dla uczczenia tej wybitnej aktorki i uhonorowania jej zasług w zakresie kultury i światowej kinematografii ogłosić rok 2022 w województwie kujawsko-pomorskim Rokiem Poli Negri.”

(XXXVII sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 25 października 2021 r.)

 

Pola Negri, gwiazda światowego kina urodziła się w Lipnie jako Barbara Apolonia Chalupec (Chałupiec). Dzieciństwo aktorka wspominała bardzo ciepło i sentymentalnie z poczuciem rodzicielskiej miłości, troski i wyjątkowych rodzinnych więzi. Ojciec Jerzy, przystojny Słowak, przybył do Lipna z żoną, Eleonorą z Kiełczewskich. Z zawodu był blacharzem. Aresztowany przez carską policję utracił kontakt z rodziną, dlatego matka wraz z córką przeniosły się do Warszawy…

Eleonora szybko dostrzegła u małej córeczki wielorakie talenty. Pola z powodzeniem zdała egzamin do szkoły baletowej. Umiejętności taneczne i niesamowita ekspresja zostały docenione przez specjalistów z branży teatralnej i filmowej. Na ekranie zadebiutowała w 1914 roku główną rolą w „Niewolnicy zmysłów”. Mimo napiętej sytuacji politycznej, film odniósł ogromny sukces! Potem grała jeszcze w kilku polskich produkcjach, by ostatecznie skorzystać z zaproszenia do Berlina. Skupiona na pracy, niezwykle wytrwała, pełna możliwości twórczych, w środowisku warszawskim była uważana za profesjonalistkę. W Niemczech zagrała m.in. w takich filmach jak „Oczy mumii Ma”, „Carmen”, „Madame Dubarry”, „Górska kotka”. Zdążyła już stworzyć pewien typ granych przez nią bohaterek – femme fatale, a w duecie z reżyserem Ernstem Lubitschem wyznaczali trendy światowej kinematografii.

W wieku 25 lat Pola Negri wyruszyła na podbój Ameryki. Nowy Jork powitał europejską gwiazdę jak prawdziwą królową srebrnego ekranu. Intensywna praca aktorska Negri przypada na lata 20. XX wieku. Nakręciła w tym czasie 20 filmów, zarabiając milion dolarów rocznie. Najciekawsze tytuły to „Zakazany raj”, „Hotel Imperial”, „Miłostki aktorki”, „Bezwstydna kobieta”, „Drut kolczasty”.

Pola Negri to nie tylko przykład błyskotliwej kariery. Jej osobowość i styl życia były dla wielu kobiet wzorem do naśladowania – to ona pierwsza zaczęła nosić sandały i wysokie botki na obcasach, malować paznokcie na czerwono, była mistrzynią makijażu, lansowała oryginalne modele sukni do podróży lotniczych. Na swoim koncie miała dwa małżeństwa z arystokratami, romansowała z Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino.

Różne były przyczyny końca amerykańskiej sławy Poli Negri, ale niewątpliwie zasłużyła sobie w tym czasie na miano bogini ekranu. W latach 30. ponownie wyjechała do Niemiec. Wtedy też powstały z jej udziałem europejskie filmy dźwiękowe: „Mazurka”, „Moskwa-Szanghaj”, „Tango Notturno”, w których możemy podziwiać wspaniały wokal artystki.

W 1964 roku wystąpiła po raz ostatni. Zagrała Madame Habib w „Księżycowych prządkach”. Zdjęcia kręcono w Londynie. Polę powitano tam bardzo entuzjastycznie, szczególnie dla młodszych fanów była żywą legendą kina. Pola Negri zmarła 1 sierpnia 1987 roku w San Antonio.

W Lipnie wisi tablica poświęcona jej pamięci, a do odwiedzenia zaprasza Izba Pamięci Poli Negri, w której członkowie Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri zgromadzili liczne pamiątki przywołujące postać gwiazdy i atmosferę „starego kina”. Podczas Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni”, Laureatki i Laureaci statuetki POLITKI, podążając śladami Poli Negri odsłaniają swoje tablice na lipnowskiej Alei Gwiazd. W 2021 roku Pola Negri, Uchwałą Rady Miejskiej w Lipnie, otrzymała pośmiertnie tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Lipna.

Jeżeli chcielibyście Państwo bliżej poznać postać Poli Negri, zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Pedagogicznej KPCEN we Włocławku i skorzystania z jej zbiorów.

 

Opracowała: Dorota Łańcucka, KPCEN we Włocławku

Fot. Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri

30 grudnia 2021 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7648527

Skip to content