XXV Bydgoski Festiwal Operowy

XXV Bydgoski Festiwal Operowy

W sobotę (21 kwietnia) w Operze Nova rozpoczyna się jubileuszowy XXV Bydgoski Festiwal Operowy. Wśród propozycji znajdą się najciekawsze premiery polskich scen muzycznych oraz spektakle teatrów operowych z Bułgarii, Czech, Danii i Niemiec. Wydarzenie odbędzie się przy wsparciu finansowym samorządu województwa.

Festiwal, jak co roku, zainauguruje premiera w wykonaniu gospodarzy. Tym razem będzie to balet Sergiusza Prokofiewa „Romeo i Julia”. Choreografię opracował Kanadyjczyk Paul Chalmer, którego realizacja do „Dziadka do Orzechów”, spotkała się z ogromnym uznaniem. W historii bydgoskiej opery będzie to trzecia wersja „Romea i Julii”. Kierownictwo muzyczne objął Maciej Figas.

Jako pierwsi z zaproszonych gości zaprezentują się 24 i 25 kwietnia artyści Teatru Muzycznego Capitol z Wrocławia, którzy wystawią „Trzech Muszkieterów”, jedyny musical w programie tegorocznego festiwalu. Wrocławska realizacja to znana fabuła w nowej, musicalowej odsłonie, z muzyką Krzesimira Dębskiego, pełna emocjonujących zwrotów akcji i widowiskowych walk szermierczych.

27 kwietnia scenę Opery Nova przejmą artyści Opery i Baletu w Sofii. Bydgoską widownię uraczą operą „Kniaź Igor” Aleksandra Borodina, należącą do kluczowych dzieł opery rosyjskiej. Artyści z Bułgarii wystąpią na BFO po raz drugi. Dwa dni później (29 kwietnia) zaprezentują się goście z Czech. Artyści Národni divadlo Brno – Janáčkovej Opery wystawią operę „Pocałunek” Bedřicha Smetany. Podczas pracy nad tym dziełem kompozytor przechodził przez najbardziej tragiczny okres w swoim życiu. Choroba stopniowo pozbawiała go słuchu i „Pocałunek“ był pierwszą operą, którą napisał, będąc całkowicie głuchym.

Kolejna propozycja adresowana jest dla melomanów i miłośników dzieł unikatowych. Międzynarodowy zespół muzyki dawnej Il Giardino d’Amore zaprezentuje 30 kwietnia dzieło z gatunku opéra-ballet „Naïs” Jeana-Philippa Rameau. Utwór ukazuje paletę najbardziej wyszukanych środków muzyczno-teatralnych i baletowych epoki Ludwika XV.

Jednym z najciekawszych wydarzeń tegorocznego BFO będzie występ grupy Dansk Danseteater z baletem współczesnym „Kreda/ Czarny diament”. Obecnie Duński Teatr Tańca jest największym i najważniejszym zespołem tańca w Danii. Zespół jest złożony z wyselekcjonowanych tancerzy z całego świata. Jego repertuar obejmuje wielkie sceniczne produkcje w Duńskim Teatrze Królewskim, wydarzenia plenerowe oraz częste zagraniczne tournée, które zaowocowały entuzjastycznie przyjmowanymi występami na wszystkich kontynentach. Goście z Danii zaprezentują się dwukrotnie 2 i 3 maja.

Na zakończenie 5 maja wystąpią goście z niemieckiego Nationaltheater w Mannheim. W ich wykonaniu zobaczymy oratorium/ dramat muzyczny Georga Friedricha Händla „Hercules”, barokowe arcydzieło z librettem Thomasa Broughtona.

Wydarzeniu towarzyszy 11. Międzynarodowe Operowe Forum Młodych, organizowane przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. W programie „Cyrulik sewilski” Rossiniego w wykonaniu gospodarzy forum oraz „ll Trespolo tutore” Alessandra Stradelli w realizacji kooperacji warszawskich Instytutu Opery – Akademii Teatralnej w Warszawie, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Akademii Sztuk Pięknych. Spektakle odbędą się w Operze Nova, sali kameralnej im. prof. Krysiewiczowej.

Organizatorem Bydgoskiego Festiwalu Operowego jest Opera Nova, instytucja kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie opery.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Filip Kowalkowski, Próba do premierowego baletu Opery Nova „Romeo i Julia”

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7649638

Skip to content