XV Ogólnopolski Konkurs Historyczny na Apel Poległych

XV Ogólnopolski Konkurs Historyczny na Apel Poległych

Stowarzyszenie Dzieci Serc zaprasza do udziału w XV Ogólnopolskim Konkursie Historycznym na Apel Poległych. Temat tegorocznej edycji: ,,Apel Poległych ku czci Dzieci i Młodocianych skrzywdzonych lub zamordowanych przez okupantów niemieckich i rosyjskich”.

Celem Konkursu jest kształtowanie świadomości i patriotycznych postaw młodego pokolenia przez upowszechnianie wiedzy o historii Narodu Polskiego na przestrzeni dziejów oraz odnajdywanie ludzi, którzy w imię miłości oddali życie za innych, może mieszkali blisko nas, a obecnie pamięć o nich ulega zapomnieniu.

Konkurs kierowany jest do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Prace należy nadsyłać do 31 maja 2021 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres: Dzieci Serc ul. Abramska 2, 34-381 Radziechowy z dopiskiem ,,Apel Poległych” konkurs.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty 14 czerwca 2021 r. Treść wyłonionego w Konkursie ,,Apelu Poległych” zostanie odczytana w dniu 2 października 2021 r. podczas Zaduszek Narodowych na górze Matysce w Gminie Radziechowy – Wieprz.

Organizatorzy zachęcają do zapoznania z poniższą tematyką:

  1. ,,Historia niemieckiego obozu pracy dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi wymaga dalszych badań i popularyzacji, by pamięć o nim przetrwała wśród przyszłych pokoleń, a relacje jego ofiar dotarły do współczesnego odbiorcy…” Proponowana publikacja na ten temat to Niemiecki obóz pracy dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi (1942–1945) – Historia z IPN – Instytut Pamięci Narodowej
  2. ,,Z końcem 1955 roku zlikwidowano więzienie dla młodocianych, a z pierwszym dniem 1956 roku utworzono Centralne Więzienie Jaworzno, jednak ta zmiana została niezauważona dla osadzonych w nim więźniów. Więzienie ostatecznie zlikwidowano w sierpniu 1956 r.” Publikacja na ten temat jest dostępna online na stronie Muzeum Miasta Jaworzna
  3. Piaśnica koło Wejherowa

 

Poniżej do pobrania Regulamin Konkursu oraz Historia Zaduszek Narodowych w Radziechowach na górze Matysce:

 

Źródło: Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy

27 kwietnia 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7338061

Skip to content