XLIX Spotkanie z Historią u Hoffmana online: „Korespondencja obozowa błogosławionego księdza Franciszka Dachtery”

XLIX Spotkanie z Historią u Hoffmana online: „Korespondencja obozowa błogosławionego księdza Franciszka Dachtery”

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Już jutro o godz. 18.00 w formule online odbędzie XLIX Spotkanie z Historią u Hoffmana, poświęcone korespondencji obozowej błogosławionego księdza Franciszka Dachtery.

Spotkanie będzie dostępne na www.kpck.pl oraz www.facebook.com/kpck.bydgoszcz 

O siedemdziesięciu trzech listach i kartach pocztowych, wysłanych w latach 1939–1944 do rodziny z obozów jenieckich i koncentracyjnych w Buchenwaldzie i Dachau przez błogosławionego księdza Franciszka Dachterę (1910–1944), opowie wydawca tej korespondencji, ksiądz Paweł Hoppe, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej. Ocenzurowane listy poddawanego w Dachau eksperymentom pseudomedycznym i zamęczonego tam księdza Franciszka, wystawiają jak najlepsze świadectwo jego niezłomnej duchowości. Kapłan ów był mocno związany z Bydgoszczą. Uczył religii w bydgoskim Gimnazjum Kupieckim, opiekował się 27. Bydgoską Drużyną Harcerską i Sodalicją Mariańską, a po wybuchu II wojny światowej został kapelanem stacjonującego w Bydgoszczy 62. Pułku Piechoty Wielkopolskiej, z którym brał udział w bitwie nad Bzurą.

21 kwietnia 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7190247

Skip to content