XII Aleksandrowski Międzynarodowy Festiwal “Dwóch Cesarzy”

Festiwal Dwóch Cesarzy 2018

XII Aleksandrowski Międzynarodowy Festiwal “Dwóch Cesarzy”

Burmistrz Miasta Aleksandrowa Kujawskiego dr Andrzej Cieśla zaprasza na XII Aleksandrowski Międzynarodowy Festiwal „Dwóch Cesarzy”, który odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia 2018 roku.

Tegoroczna edycja zbiega się z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju organizowane są różne wydarzenia, które mają na celu uczcić tę wyjątkową rocznicę. Podczas festiwalu jeden z koncertów wpisze się w ogólnopolskie obchody.

Koncert Galowy muzyki polskiej odbędzie się na zakończenie festiwalu. Podczas koncertu przypomniana zostanie sylwetka Marceliny Sembrich-Kochańskiej – sławnej śpiewaczki, ale też wielkiej patriotki, która na wieść o wybuchu I wojny światowej natychmiast zaczęła organizować koncerty charytatywne, aby zebrane pieniądze przekazać za pośrednictwem Henryka Sienkiewicza, a później we współpracy z Ignacym Janem Paderewskim, na pomoc ofiarom wojny w Polsce. Sembrich-Kochańska zmuszona została do spędzenia nocy na aleksandrowskim dworcu, po tym jak urzędnicy carscy zawrócili ją i stanowczo odmówili przepuszczenia dalej.

Przez szereg lat, a nawet stuleci, rozwijały się na terenie Aleksandrowa małe społeczności: Polaków, Niemców, Rosjan, Żydów i Ukraińców. Społeczności te żyły obok siebie, pracowały, szanowały się. Festiwal jest podróżą w przeszłość, która ma m.in. na celu przybliżenie kultury tych narodów, dlatego w tym roku odbędzie się koncert muzyki żydowskiej oraz koncert ukraińskich bandurzystek.

Program:

  • Koncert Inauguracyjny. Spotkanie Wschodu z Zachodem – 23.08.2018, Kościół pw. Przemienienia Pańskiego,
  • Weselna muzyka żydowska – 24.08.2018, sala im. Edwarda Stachury na aleksandrowskim dworcu kolejowym,
  • Koncert Galowy muzyki polskiej – 25.08.2018, Kościół NMP Wspomożenia Wiernych.

 

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Organizatorzy Festiwalu: Gmina Miejska Aleksandrów Kujawski oraz Fundacja Lubuska Camerata.

XII Aleksandrowski Festiwal „Dwóch Cesarzy” dofinansowano z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164588

Skip to content