Wystawa „W Papui Nowej Gwinei. Zdjęcia Elżbiety Dzikowskiej i Dariusza Tulei”

Wystawa „W Papui Nowej Gwinei. Zdjęcia Elżbiety Dzikowskiej i Dariusza Tulei”

Muzeum Okręgowe w ToruniuMuzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu serdecznie zaprasza od 23 lipca b.r. na wystawę “W Papui Nowej Gwinei. Zdjęcia Elżbiety Dzikowskiej i Dariusza Tulei”.

Papua Nowa Gwinea – państwo Oceanii – leży we wschodniej części Nowej Gwinei oraz na sąsiednich archipelagach (przede wszystkim Archipelagu Bismarcka, Triobriandów i Wyspach Salomona.) To kraj wielu rdzennych kultur, które mimo nieuniknionej akulturacji, jaka postępuje pod wpływem globalizacji, nadal starają się żyć w tradycyjnych wioskach i zachowywać swoje obyczaje. W 85% zamieszkują go Papuasi należący do 800 plemion mówiących odrębnymi językami. Życie codzienne zwykle koncentruje się na rodzinie wielopokoleniowej, której głównym obowiązkiem jest produkcja żywności na utrzymanie i wychowywanie dzieci. Niezwykle ważna jest wewnętrzna więź i kultywowanie rytuałów.

Każdego roku Papuasi biorą udział w barwnych festiwalach, prezentując plemienne stroje, ozdoby, tańce i śpiewy. Uczestnicy malują swe ciała, przystrajają w korony z kolorowych ptasich piór, naszyjniki i skórki zwierząt, aby reprezentować ptaki, drzewa lub duchy górskie. Wydarzenia te od lat ściągają z całego świata zainteresowanych etnologów i podróżników, a dziś już coraz częściej zaciekawionych turystów.

Elżbieta Dzikowska w 2019 roku we wrześniu uczestniczyła w festiwalu organizowanym w Goroka, w prowincji Eastern Highlands. Od lat planowała tę niezwykłą podróż do Papui Nowej Gwinei, aby wykonać unikatowe zdjęcia plemion w barwnych strojach i przede wszystkim zdobyć eksponaty dla Muzeum Podróżników. Ponad dziesięć lat temu wzbogaciła kolekcję muzealną o przedmioty kultury materialnej Asmat i Dani – dwóch grup etnicznych zamieszkujących prowincję Irian Jaya w zachodniej części Nowej Gwinei. Teraz przyszedł czas na plemiona z Papui Nowej Gwinei.

Na wystawie prezentowanej w Muzeum Podróżników znajdzie się kilkadziesiąt obiektów, w tym liczne ozdoby wykonane z muszelek i kłów dzikiej świni, naszyjniki z nasion, męskie przystroje głowy z piór egzotycznych ptaków (m. in. kazuara i rajskiego ptaka), spódniczki z włókien, torebki transportowe, maski z Sepiku. Interesującymi eksponatami są kina – tradycyjne naszyjniki męskie z muszli oszlifowanej w kształcie półksiężyca i pokrytej czerwonym pigmentem. Dopełnieniem ekspozycji są podróżnicze zdjęcia Elżbiety Dzikowskiej oraz Dariusza Tulei, którzy razem eksplorowali region Wschodniego Sepiku, Goroka, oraz Tufi.

Magdalena Nierzwicka

W Papui Nowej Gwinei. Zdjęcia Elżbiety Dzikowskiej i Dariusza Tulei
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Wystawa czynna: 23 lipca – 29 listopada
Kuratorzy: Magdalena Nierzwicka

Fot. Muzeum Okręgowe w Toruniu

 

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7142876