24 paź Wystawa w Oddziale Okręgowym NBP pn. „Seria E-71”
Oddział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Bydgoszczy zaprasza na wystawę pn. „Seria E-71”. Podczas wystawy zostaną zaprezentowane przygotowane przez NBP w okresie zimnej wojny i utajnione pod kryptonimem E-71 projekty i materiały do produkcji oraz wyprodukowane wzorcowe arkusze banknotów serii „Miasta polskie”.
Wystawa będzie dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-14.00 w terminie od 30 października do 20 listopada 2023 r. w Oddziale Okręgowym Narodowego Banku Polskiego w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 8.
Ekspozycja przeznaczona jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz uczniów klas VI‑VIII szkoły podstawowej.
Historia banknotów o kryptonimie „E-71”, jak również związane z nimi i niewyjaśnione do chwili obecnej zagadki, mogłyby posłużyć za kanwę scenariusza dobrego filmu sensacyjnego. W jednym ze skarbców Narodowego Banku Polskiego były przechowywane od dziesięcioleci trzy drewniane wojskowe skrzynie opatrzone przywieszką „tajne specjalnego znaczenia”. Po latach, w maju 2015 r., przystąpiono do prac mających na celu wyjaśnienie przeznaczenia przechowywanych skrzyń i ustalenie ich faktycznej zawartości. Po ich komisyjnym otwarciu okazało się, że znajdowały się tam trzy komplety materiałów służących do produkcji banknotów o kryptonimie „E-71” – przygotowanych na wypadek możliwego konfliktu zbrojnego. Jeden komplet został przekazany do PWPW, pozostałe dwa znajdują się obecnie w dyspozycji NBP.
Tajne banknoty „E-71” zostały zaprojektowane i wyprodukowane w okresie reżimu komunistycznego na wypadek konfliktu zbrojnego pomiędzy Związkiem Sowieckim i jego satelitami a państwami NATO.
Czemu w rzeczywistości służyły tajne banknoty, jaki przyświecał władzom komunistycznym cel, by je wyprodukować oraz co się stało z banknotami „E-71” po upadku komunizmu w Polsce?
(wprowadzenie do wykładu Piotra Woyciechowskiego pt. “Tajne banknoty serii E-71 – historia ujawniona.”)
Organizator wystawy zaprasza nauczycieli z uczniami do odwiedzenia wystawy po uprzednim telefonicznym zarezerwowaniu terminu – tel. 697 974 601.
Fot.: Człowiek i Dokumenty, nr 48 (styczeń-marzec 2018)
_
23 października 2023 r.