Wystawa „Torunianie oczami pierwszych fotografów – w atelier fotograficznym XIX/XX w.”

Wystawa „Torunianie oczami pierwszych fotografów – w atelier fotograficznym XIX/XX w.”

Muzeum Okręgowe w Toruniu - logo

Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów zaprasza 30.01.2020 r. na wystawę „Torunianie oczami pierwszych fotografów – w atelier fotograficznym XIX/XX w.”

Początki wszechobecnej dziś fotografii sięgają nowożytnych badań związanych z dziedzinami fizyki, chemii czy optyki. W 1839 r. wspólna praca Josepha Nicephore’a Niepce i Louisa Jacqusa Mandè Daguerre doprowadziła do wynalezienia dagerotypii. Lata 50. XIX wieku przyniosły użycie negatywu na szkle i pozytywu papierowego, a 20 lat później zdjęcia na suchej kliszy wywołały przewrót w fotografii. Z czasem fotografowie działający przede wszystkim w swoich atelier wyszli poza pracownie, a ich dzieła zaczęły przenikać do dyscyplin naukowych, prasy i przemysłu.

Prezentowana wystawa ma na celu przybliżenie działalności pierwszych toruńskich atelier fotograficznych. Wyeksponowane zostaną fotografie portretowe pochodzące z 13 zakładów działających od II połowy XIX do pierwszych dekad XX wieku (Atelier Jacobi, Julius Liebig, C.S. Schlenke&Comp., A. Wachs, Heinrich Gerdom, Kruse (Bernard Kruse) i Carstensen, Joseph Assmann, Stanisław Kobielski, Carl Bonath, Jan Mełnicki, Georg F. Wolfgang, Guido Schubert, Max Hoyer). Zobaczymy zatem portrety gabinetowe i wizytowe, fotografie komunijne, ślubne i wojskowe, zdjęcia rodzinne i dziecięce. Należy je analizować jako źródła historyczne, dowody często niezapisanych faktów, ważnych wydarzeń, o których wiedzę pielęgnują całe pokolenia, pieczołowicie przechowując rodzinne pamiątki. Portrety stanowią także ważne źródło wiedzy na temat mody i panujących obyczajów, ale też dają wyobrażenie o statusie społecznym osób fotografowanych. Pozwalają nie tylko poznać technikę wykonywania dawnej fotografii, ale i stać się na moment obserwatorem uwiecznionych na zdjęciach wydarzeń z życia torunian.

Wystawę wzbogaci ekspozycja strojów, elementów strojów i akcesoriów z XIX i początku XX wieku oraz dawnego sprzętu fotograficznego.

dr Alicja Sumowska

Torunianie oczami pierwszych fotografów – w atelier fotograficznym XIX/XX w.
Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów
Wystawa czynna: 30 stycznia-31 maja 2021 r.

Kurator: dr Alicja Sumowska
Aranżacja plastyczna: Jacek Nawrocki

Fot. Pixabay

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181820

Skip to content