Wystawa “Stulecie odzyskania Niepodległości. Drogi do wolnej Polski”

Wystawa “Stulecie odzyskania Niepodległości. Drogi do wolnej Polski”

Od 9 listopada zapraszamy do podziwiania nowej wystawy planszowej na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, przygotowanej z okazji obchodów stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Gdy wybuchła I wojna światowa, tak oczekiwane przez Polaków starcie zaborców – ogromna szansa na odzyskanie niepodległości przynajmniej dla części polskiego terytorium – z inicjatywy polskich organizacji politycznych, na różnych frontach zaczęły powstawać polskie formacje wojskowe. Początkowo w zaborach austriackim i rosyjskim: I Kadrowa Kompania Strzelecka i Legiony Polskie walczące pod dowództwem austriackim oraz Legion Puławski w szeregach armii rosyjskiej, a we Francji formacja Bajończyków w składzie Legii Cudzoziemskiej. Po obaleniu caratu w Rosji na jej terytorium organizowały się polskie dywizje i korpusy wojskowe na Ukrainie, Kubaniu, Kaukazie, Murmaniu i Syberii złożone z żołnierzy opuszczających armię rosyjską. Sojusznicy cara mając po jego upadku rozwiązane ręce, przychylniej przyjmowali propozycje polskich polityków i zaczęli energiczniej formować polskie oddziały. We Francji powstała Błękitna Armia zasilona tysiącami Polaków ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, a nawet Brazylii. Znalazło się w niej także tysiące Polaków jeńców z armii niemieckiej i austriackiej. Mimo wielu różnic łączył ich wspólny cel – Niepodległość Ojczyzny.

Wystawa zaprezentuje, poprzez bogaty materiał ilustracyjny i dokumenty, te formacje i ich wkład w odzyskanie Niepodległości oraz, często karkołomne, nieraz długie i krwawe, drogi do wolnej Polski.

Tytuł: Stulecie odzyskania Niepodległości. Drogi do wolnej Polski.
Miejsce: Dziedziniec Ratusza.
Termin udostępnienia: 9 listopada 2018 r.
Kurator: Bogusław Uziembło

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7134545