Wystawa pokonkursowa „Moja Przygoda w Muzeum”

Magdalena Morawska, l. 16, Świdnica

Wystawa pokonkursowa „Moja Przygoda w Muzeum”

Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum” to projekt organizowany od 43 lat. Jego głównym założeniem jest rozwijanie talentów plastycznych młodych ludzi poprzez tworzenie prac artystycznych w oparciu o zbiory muzealne całego świata.

Ogólnoświatowa pandemia COVID-19 (od 2020 r.) sprawiła, że niezwykle trudne, a czasem niemożliwe stało się zwiedzanie ekspozycji i organizacja działań twórczych w szkołach, placówkach pracy pozaszkolnej i domach kultury. Konkurs w 2020 roku trzeba było odwołać. Rok później, pomimo obaw o frekwencję, przeprowadzona została kolejna edycja „Mojej Przygody w Muzeum”. Okazało się, ku zdumieniu organizatorów, że w projekcie wzięło udział ponad 800 uczestników, a prace plastyczne były niezwykle starannie przygotowane, na bardzo wysokim poziomie artystycznym.

W 2022 r. na Konkurs przysłanych zostało prawie 1100 prac. Ogromnie cieszy udział placówek z Argentyny, Hongkongu, Łotwy, Słowacji, Słowenii i Tajwanu. Wart podkreślenia jest dużo większy niż zazwyczaj udział osób indywidualnych, które często bez placówki wspierającej i nauczyciela prowadzącego podejmowały wyzwanie wykonania pracy konkursowej. Wart zaznaczenia jest także udział w projekcie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zwiedzanie i tworzenie sztuki staje się dla nich nie tylko celem samym w sobie, ale także procesem wspomagającym leczenie i adaptację społeczną.

Jury Konkursu obradowało 11 lipca 2022 r. pod przewodnictwem dyrektora Muzeum Okręgowego w Toruniu – Aleksandry Mierzejewskiej. Prace plastyczne oceniano w pięciu kategoriach wiekowych: 5 – 6 lat, 7 -9 lat, 10 – 12 lat, 13 – 15 lat i 16 – 18 lat, oraz kategorii osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jury przyznało 21 równorzędnych nagród dla uczniów oraz 20 nagród dla opiekunów plastycznych. Swoje nagrody przyznali także: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandra Mierzejewska oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu. Około 250 prac zakwalifikowanych zostało na wystawę pokonkursową, która zostanie zaprezentowana w Ratuszu Staromiejskim, w terminie 16.09.2022- 30.12.2022 r. Podczas trwania wystawy zwiedzający będą mieli możliwość zagłosowania na najlepsze ich zdaniem dzieło. W ten sposób w każdej kategorii wiekowej wyłoniona zostanie dodatkowa nagroda publiczności.

Organizatorzy liczą, iż poprzez Projekt, adresowany do dzieci i młodzieży, wykształceni zostaną przyszli odbiorcy, którzy będą świadomymi uczestnikami wydarzeń kulturalnych, którzy docenią skarby dziedzictwa narodowego i możliwość obcowania z kultura wyższą.

Wystawa pokonkursowa „Moja Przygoda w Muzeum”
Ratusz Staromiejski w Toruniu
Wernisaż: 16 września 2022 r. o godz. 12.00
Wystawa czynna: 16 września 2022 – 30 grudnia 2022
Kurator wystawy: Magda Polanowska

Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.

Zdjęcie gł.: Magdalena Morawska, l. 16, Świdnica

9 września 2022

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165222

Skip to content