Wystawa o macierzyństwie w Muzeum Etnograficznym

Wystawa o macierzyństwie w Muzeum Etnograficznym

W piątek 30 listopada o godz. 17.00 w Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej – “Macierzyństwo od początku i bez końca. Antropologiczna opowieść”. Podczas wernisażu usłyszymy ludowe kołysanki wykonywane na żywo. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Wystawa Macierzyństwo od początku i bez końca. Antropologiczna opowieść w sposób wieloaspektowy podejmuje zagadnienie rodzicielstwa. Ekspozycja opiera się na schemacie szkatułkowym – motywy przewodnie głównych działów otwierają, coraz to nowe przestrzenie interpretacyjne i stymulują kolejne wątki opowieści.

Nadrzędną formą i nośnikami prezentacji tematu, są obiekty z kręgu sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, tak chętnie eksponujące wzory ikonografii chrześcijańskiej (Hodegetria, Eleusa, wizerunki Świętej Rodziny oraz patronów). Zostały one zestawione ze współczesnym spojrzeniem z perspektywy artystycznej reprezentowanym m.in. przez takie artystki jak Zofia Kulik, Ewa Beata Białecka, Monika Zielińska, Katarzyna Hołda, Katarzyna Górna, Elżbieta Jarosińska, Małgorzata Markiewicz, Marta Deskur. Prezentowana ikonografia z kręgu sztuki ludowej i nieprofesjonalnej oraz sztuki współczesnej obrazuje historyczne zmiany zachodzące w ujęciu tego motywu. Wprowadzenie dodatkowych nośników takich jak – film, wywiady terenowe, blogi internetowe, memy, poradniki dla kobiet, komiks itd. wraz z komentarzem kuratorskim mają na celu ukazanie macierzyństwa w jak najszerszym kontekście społecznym.

Narracja wystawy rozpoczyna się od prezentacji archetypu „Pramatki”, wyjaśnia źródło wizerunku, symbolikę i kult Matki Ziemi. Zestawione tutaj zostają ze sobą biblijna Ewa z fenomenem kultu Matki Boskiej. W drugiej części zatytułowanej Piękno ideału ukazane zostaną wizerunki Madonn wraz z Matkami-Bohaterkami i nieodłącznym w tym zestawie ideałem Matki Polki. Trzecia część Rodzicielka będzie skupiała się na kobiecie/matce, płodności kobiet, przemianie ról społecznych warunkowanych płcią. Czwarta część to fizjologiczny aspekt macierzyństwa – dzieła sztuki przybliżą nam fizyczność kobiet w ciąży, wyeksponowany zostanie brzuch, poród oraz mleko matki. Piąta część zajmuje się zagadnieniem straty – chrześcijański wizerunek „Piety” zostanie skonfrontowany z problematyką bezpłodności oraz poronień. Szósta część Dzień Matki skupi się na codzienności kobiet wychowujących dziecko – będzie to opowieść o więzi i miłości, oraz opiece, poświęceniu i trudach i blaskach macierzyństwa. Aby „przerwać” sielankową i wyidealizowaną wizję macierzyństwa na wystawie będzie również poruszone zagadnienie „antywzorca?” – np. motyw macochy lub współczesne zachowania kobiet-matek, które spotykają się z krytyką społeczną.

Wystawa nie odpowiada na pytanie, czym jest i czym staje się macierzyństwo na fali przemian mentalności i światopoglądu na przestrzeni dziejów, ale ma za zadanie zadać to pytanie każdemu widzowi z osobna. Nie porządkuje tego zagadnienia, które jest bliskie każdemu z nas, ale poprzez różnorodność formy i bogactwo motywów stara się inspirować i intrygować.

Kuratorka i autorka scenariusza: Aleksandra Jarysz
Oprawa plastyczna: Barbara Górka
Współpraca: Joanna Sójka

Patronat medialny: magazyn “Arteon”, Polskie Radio PiK, portal “Miasto z Dzieckiem”
Wystawa otwarta: 30.11.2018-26.05.2019
Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337944

Skip to content