Wystawa HANSEartWORKS pt. „Szlakiem Wspólnoty”

Wystawa HANSEartWORKS pt. „Szlakiem Wspólnoty”

Muzeum Okręgowe w Toruniu - logo

Na kilka dni, między 22 a 25 czerwca 2023 r., miasto Toruń stało się stolicą Hanzy, a właściwie Związku Miast Nowej Hanzy. Stowarzyszenie to powstało w 1980 r. w holenderskim Zwolle, skupiając miasta Europy Północnej gotowe działać na rzecz rozwoju turystyki i handlu. Organizacja nawiązuje także do tradycji średniowiecznej Hanzy, do której należał Toruń.

Kupcy z założonego w 1233 r. przez zakon krzyżacki miasta już w połowie XIII w. nawiązywali kontakty z najważniejszymi centrami handlowymi Europy Środkowej. Rozwój miasta ułatwiało jego położenie na skrzyżowaniu dróg lądowych i wodnych, na głównym trakcie wiodącym z Węgier na północ, do ujścia Wisły i dalej na zachód – do Flandrii, a niebagatelną rolę odgrywał szlak wiślany. Już od około 1280 r. reprezentanci Torunia pojawiali się na zjazdach miast hanzeatyckich. Największy rozwój toruńskiego handlu przypadł na XIV w. Z czasem jednak Toruń zmniejszał swoją rolę wśród miast kupieckich, ostatecznie udzielając w 1469 r. upoważnienia radzie Gdańska do reprezentowania swoich spraw na zjazdach.

Jednym z wydarzeń towarzyszących 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy jest 17. edycja wystawy HANSEartWORKS zatytułowana „Szlakiem Wspólnoty”. W drodze konkursu specjalnie na tą okazję powołane jury wybrało spośród nadesłanych zgłoszeń 10 laureatów oraz doceniło pozakonkursowo dwie prace artystek z miast reprezentujących Ukraińską Inicjatywę Hanzeatycką. Prace, które prezentujemy na wystawie, zostały wykonane na to wydarzenie, nie były one publikowane ani przedstawiane wcześniej na innych konkursach. Ich koncepcja oparta została na połączeniu tradycyjnych form wyrazu artystycznego, z uwzględnieniem nowych technologii oraz wykorzystaniem sztuki nowych mediów. Dzieła łączą w sobie tradycję związaną z historyczną Hanzą oraz nowatorskie podejście do tematu, które obrazować ma nowy związek miast zespolonych ze sobą na gruncie architektury, prawa, komunikacji, handlu, mobilności, rozwoju, podróży, ale przede wszystkim dawnych zjazdów hanzeatycki i nowych spotkań.

Lista laureatów 17. edycji konkursu HANSEartWORKS „Szlakiem Wspólnoty”:

1. Bremen – Victor Artiga Rodriguez
2. Buxtehude – Thomas Werner
3. Gdańsk – Dorota Walentynowicz
4. Greifswald – Lars Engelbrecht
5. Harderwijk – Młoda Hanza
6. Hattem – Lilia Gabo, Angela Peters
7. Lüneburg – Dietlind Horstmann-Köpper
8. Neuss – Nils Levin Sehnert
9. Stralsund – Lisa Marie Steude, Sarah Kunze
10. Strzelce Opolskie – Adam Michalik

Prace eksponowane na wystawie poza konkursem:

11. Kijów (Ukraińska Inicjatywa Hanzeatycka) – Kateryna Ocheredko, Tetiana Ocheredko
12. Łuck (Ukraińska Inicjatywa Hanzeatycka) – Diana Anpilogova

Miejsce: sala wystaw czasowych Ratusza Staromiejskiego

Czas ekspozycji: do 23 lipca 2023 r. Przygotowanie wystawy: dr Alicja Sumowska – koordynator, Magdalena Białkowska-Stenka, Alicja Marika Lubowicka, Katarzyna Smorowińska, Szymon Jan Stenka, projekt i aranżacja plastyczna: dr Tomasz Pietrzyk

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

 

29 czerwca 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7648531

Skip to content